Pro příjemnou dovolenou

Návod pro příjemnou dovolenou

       Dovolená může snadno být největším stresem – pokud se pro nás stane povinností strávit dovolenou tak, jak si přeje náš partner a když přitom jdeme proti svým vlastním touhám.

1. Dovolená nebo povinnost?

       Pro mnoho lidí je dovolená velmi náročný úkol, protože znamená někdy i několikatýdnní zápřah, aby se stihlo udělat vše, co se nutně udělat musí. Když pak hned po návratu z dovolené zase musím okamžitě pracovat nadmíru, aby se dodělalo vše, co se nestihlo, může se snadno z dovolené stát noční můra. Obzvlášť když by stačilo udělat každý den něco málo a nebyl by zápřah ani před ani po návratu z dovolené.
       Pokud takto vystresovaný a vyšťavený partner ještě musí odřídit cestu do Chorvatska, může to mít i fatální následky.
       Pokud takto harcovat musí jeden partner a druhý se naopak na dovolenou těší jako na čas, kdy se přestane nudit a nechce slyšet o pracovním zápřahu svého vytíženého partnera, je hádka a jiné potíže na spadnutí.
       Pamatujte si, že dovolená je od slova dovolit si. Tudíž moje dovolená je to, co si jindy nedovolím a co mě nabíjí. Jestli mě nabíjí jen tak ležet a druhý musí pořád někde chodit, nejméně jeden bude nespokojený, pokud musíme vše dělat spolu.

2. Musíme být spolu?

       Pokud je jeden z partnerů závislý na tom druhém, obvykle pak dovolenou použije k tomu, aby spolu byli pořád. Ale mít na krku závislého partnera 24hodin denně je velký zápřah pro každého, kdo se cítí takovou závislostí svého partnera svázán.
       Pokud chcete, aby se dovolená zamlouvala oběma, dejte svému partnerovi čas na odpočinek, jaký si on přeje a k tomu může patřit i to, že si odpočine i od Vás.
       Pamatujte si, že závislost je problém. Nikoliv potřeba si od závislého partnera odpočinout.

3. Dopřejte dovolenou, jakou chcete sobě (ale i svému partnerovi)

       Samozřejmě ideální je, když Vás oba baví to stejné. Ale jestli ne, nechte svého partnera jet na výstavu známek a Vy se klidně grilujte na pláži.
       Pokud se chcete něco o známkách dozvědět a sdílet s Vaším partnerem jeho vášeň, tím lépe. Ale máte plné právo, aby Vás jeho koníček nebavil. A tady důležitá věc – dovolená na pláži nebo v horách nebo jakákoliv jiná je také koníček. A Váš partner má právo to nesnášet stejně jako Vy máte právo nesnášet jeho sbírání známek nebo jakýkoliv jiný jeho koníček, včetně jeho zanícení do práce.

4. Méně je často více

       Ve skutečnosti je někdy 10 minut podstatně víc, než 24 hodin. Není důležité, kolik času společně strávíte, ale jak se při tom budete cítit. Pokud bude s Vámi druhému dobře, bude s Vámi chtít být více. Když je mu špatně a když je ještě navíc zakázáno o tom mluvit, začne utíkat a když to nejde, tak Vám to „osladí“.

5. Buďte vděční, že to partner dělá, i když ho to nebaví

       Dělá to kvůli Vám. Máloco zahřeje víc, než když mě partner ocení za něco, co dělám kvůli němu.
       A máloco zchladí náš vztah víc, než když si toho neváží a chce víc a víc toho, co bytostně nesnáším. Ale ono se to musí.

6. Buďte vděční, když partnera baví totéž

       To je velký dar. Taková dovolená vždy posílí vztah, když oba děláte, co Vás oba baví a děláte to spolu a jste rádi, že jste spolu.

7. Nechtějte všechno naráz

       Pokud je Váš partner unavený, pošlete ho jít spát. Pokud se Vašemu partnerovi nelíbí být na sluníčku, nenuťte ho se spalovat. Až se vyspí, bude s Vámi rád. Když nechce být na sluníčku, o to víc s Vámi bude večer.

Univerzální pravidlo: Najděte co vás baví oba.

       a to ostatní dělejte každý sám. Nejlepší není vztah, kde jsou lidé pořád spolu, ale kde cítí největší potřebu se k sobě vždy zase vrátit.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz