Peníze nebo život?

Nejsou moje kurzy moc drahé?

       Na Facebooku jsem dostal otázku: „Není 2000 za vlastní konstelaci příliš? Nic ve zlém. Jen zdravý rozum........to neni proti p.Danielovi...celkove bych snizila ceny...“

Já bych taky snížil ceny.

       Mnoho věcí mi připadá předražených. Nicméně znamená to, že JSOU předražené? Ne. Kdyby byly předražené, nikdo by je nekupoval a ceny by musely jít dolů.
       Mám štěstí, že dělám v oboru, kde si lidé sami sebe váží a nepracují za mizerný plat. Možná bych si kvůli tomu měl sypat popel na hlavu. Já to ale nedělám, protože vím, že za ty peníze odvádím velmi dobrý výsledek.
       Když si někoho platíte, ideální je, když Vám peníze přináší. Takže ideální daňová poradkyně Vám ušetří víc, než kolik jí platíte. Ideální pekař Vám prodá rohlík za cenu, při které se Vám nevyplatí přemýšlet o tom, že byste si ho upekli sami.

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

Kolik stojí Vaše utrpení?

       Existuje jedno přísloví: zdravý člověk má miliony přání. Nemocný má jediné přání - být zdravý. Představte si, že byste si mohli uzdravit svůj problém – kolik byste zaplatili?
       Když se nám rozbije auto, nepřemýšlíme a necháme si ho opravit. Když se nám pokazí život, jednáme podle „zdravého rozumu“ a nic s tím neděláme.
       Jedním důvodem je, že mnoho lidí nevěří, že by jim něco mohlo pomoct. Další lidé si ani nedovedou představit, že by jim mohlo být lépe. Paní z Facebooku chce snížit ceny a přitom jí vůbec nedošlo, že existuje daleko lepší řešení – mohla by vydělávat víc.
       Přiznám se, že s paní soucítím. Rád bych snížil ceny. Už jen z toho důvodu, že nižší ceny obvykle znamenají více kupujících a tedy vyšší výdělek. O tom se nedávno přesvědčily telekomunikační společnosti.

Proč tedy nesnížím ceny?

       Ze tří důvodů. Vážím si své práce. Nicméně kdybych věděl, že dostanu víc, rád bych cenu snížil. Bohatě by mi stačilo deset haléřů měsíčně od každého obyvatele ČR. :))
       Nedávno jsem měl velmi zajímavý kurz, kam jsem dal speciální cenu – pro ženy byl kurz za pouhých 500 Kč. Moje motivace byla jasná – chtěl jsem, aby si ho mohla dovolit každá žena, která ho chce navštívit.
       A víte, co se stalo? Lidé se začali ptát – proč je to tak levné? Co on to tam s nima chce dělat? Jakou má skrytou motivaci? Je to nějaké divné – je to až moc levné. Něco je tam divně, tam určitě nepůjdu.

Správná cena

       V ekonomice platí, že existuje cena, při které je nejvyšší zisk. Když cenu snížíme nebo zvýšíme, zisk se sníží. Škoda, že tuhle základní poučku neznají naši ministři financí. Platili bychom menší daně a stát by měl víc peněz.
       Když děláte v oboru, kde si lidé své práce neváží dost, budete pracovat za méně peněz. Ale co je horší – lidé si pak Vaší práce i Vás budou i méně vážit. Ale co je úplně nejhorší – lidé si z Vaší práce vezmou i menší užitek.
       A to rozhodně nechci – nechci, aby lidé podvědomě odmítli část mých darů jen proto, že jsem si své práce nevážil dost a dal na ni příliš nízkou cenovku.

Zdravý rozum

       Také jsem chodil do práce za 5000 měsíčně a to jsem k tomu musel vystudovat jednu z nejnáročnějších škol. Pak jsem odešel a vše, co jsem vydělal, jsem dal na jídlo a na kurzy. Byla to pro mě jediná možnost, protože jsem věděl, že když se sebou rychle něco neudělám, zemřu. Proto jsem chodil na kurzy každý víkend a když byla přestávka, ostatní si dávali kafíčko a já makal.
       Dnes si užívám plodů své práce. A říkám si: Jak může někdo říkat zdravý rozum tomu, že chce zůstat ve srabu místo, aby se z něho vyhrabal? Proč paní nepřemýšlí, jak to udělat, aby mohla vydělat víc? Proč se nejde vzdělávat, aby si mohla říct o víc peněz? A proč proboha neudělá něco se svou sebeúctou a svým pohledem na peníze, aby si mohla vydělat víc i jako učitelka angličtiny? Proč se snaží předělat svět a odmítá investovat do sebe?

Jaká cena je příliš vysoká?

       I kdybych byl podvodník a nic paní za jejích 2000 Kč nedal, už jen samotné rozhodnutí něco pro sebe udělat a začít uzdravovat svůj vnitřní svět by jí dalo mnohem víc, než většina jiných věcí, které si může za 2000 Kč pořídit.
       A jsem si jistý, že můžu dát mnohem víc. Kdybych věděl jak na to, tak bych si za kurzy nebral vůbec žádnou pevnou částku. Jen procenta z navíc vydělaných peněz u kurzu Já mám peníze a procenta z lepší kvality života u všech ostatních kurzů. Bylo by to ideální – lidé by mi nic neplatili, jen procenta z toho, oč je jim líp. A já bych s jistotou vydělal víc, než teď.
       Je škoda, že mnozí lidé považují za zdravý rozum nechat hnít to napůl uhnilé, protože by za léčbu museli dát příliš mnoho peněz nebo protože se bojí, že to uzdravit nejde.
       Je pravda, že některé věci uzdravit nejdou nebo ne hned. Ale většina věcí ve Vašem životě může být lepší. Paní může mít víc peněz a pak s radostí platit za to, aby jich měla ještě víc.
       Ten, kdo je nemocný, se může minimálně naučit se svou nemocí lépe žít. Ten, kdo má tíhu, ji může uzdravit. Kdo neumí vztahy, se může naučit být vyhledávaný muž nebo žena. Kdo má strach, žal, vztek, smutek nebo jakoukoliv jinou zatěžující emoci, může ji úplně uzdravit. Někdy to bude trvat, jindy na to bude stačit jediná konstelace nebo cvičení.
       Jaká je cena Vašeho života? To je jediná otázka, která má smysl. Vše ostatní jsou jen výmluvy.

Kdo má pravdu?

       Když jsem byl vážně nemocný, potkal jsem se s léčitelem. Dělal to podle mě úplně blbě a nesmělo to fungovat (tak pravil můj „racionální“ lékařskou fakultou nakrmený rozum). Ale lidi chodili a platili v době, kdy zdravotnictví bylo ještě bezplatné. A já se musel rozhodnout – mám pravdu já, který o tom nic neví nebo všichni ti lidé, co platí a nemusí? A rozhodl jsem se, že si nebudu myslet, že stovky lidí jsou blbci. Moc přeju paní pisatelce, aby našla svou sebeúctu a dopřála víc peněz za kvali tní práci sobě i druhým.

Kolik stojí Váš život?

       Já jsem za svůj život dal do kurzů určitě víc, jak milion. A dal bych je znovu, i kdybych díky nim nezískal ani korunu. Život a kvalita života je za všechny prachy světa.
       Já a jsem si jist, že i většina účastníků mých kurzů ale díky nim získala i finančně. Ono to ani nejde jinak. Když najdu víc sebeúcty, když mám méně tíhy a víc radosti, musím na tom být lépe i finančně.

Peníze nebo život?

       Tak co: Dáte někomu, jako jsem já, peníze, aby Vám pomohl k lepšímu životu nebo necháte svůj život nezměněný? Na nějaké úrovni je to skutečně „Peníze nebo život.“
       Přeju Vám šťastné rozhodnutí, protože nestačí jen dát peníze. Hlavní je rozhodnout se, že změnu skutečně chci a pak najít cestu k tomu ji zrealizovat.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz
„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich