Jsem sám/a sebou

Jsem sám sebou

       Znáte pohádku a ošklivém káčátku? Huse se vylíhlo ošklivé divné housátko. Bylo moc velké, nikam se nehodilo. A všichni ho měli za ošklivé, dokud ho nenašly labutě, pro které bylo krásné, protože to byla labuť. Čím krásnější labuťátko, tím ošklivější housátko.
       Mnoho lidí považuje druhé nebo sebe za nepřijatelné, špatné, nezasloužící si lásku atd., protože poměřuje druhé nebo sebe metrem jiných lidí nebo „ideálu“. Dokud nenajdeme sami sebe, dokud se budeme poměřovat s těmi, kterými nejsme nebo dokud se budeme poměřovat s ideály cizích lidí, nikdy nebudeme krásní.
       Až naopak zjistíme, kdo jsme a přijmeme své klady i zápory a zjistíme, že naše zápory jsou našimi klady, že prostě jen takoví, jací skutečně jsme, můžeme být tím, kdo jsme a splnit úkoly, které tady máme, až tehdy najdeme štěstí, spokojenost a také naše místo na světě.
       Já např. nemám moc dobrou paměť. To pro doktora není moc dobré, ale na škole se mi hodilo to, že jsem dokázal vidět logiku tam, kde se to ostatní museli drtit. Jeden z nejméně oblíbených předmětů pro většinu lidí jsem měl moc rád a naučil se ho vždy cestou ve vlaku, protože v něm byl řád a logika. Kdybych měl vynikající paměť, možná bych tu logiku nikdy nenašel a byl jako jedna moje spolužačka, která uměla oddrmolit celý text, ale vůbec mu nerozuměla.
       A pak jsem začal dělat homeopatii a v té jsem se nikdy nestal mistrem, protože jsem v ní nedokázal najít logiku a moje paměť byla nedostatečná na pojmutí tolika informací. Docela smůla,co?
       Ale jen díky tomu jsem homeopatii opustil a nyní dělám práci, která mě baví a bohatí. Jen díky tomu, že nemám dokonalou paměť. Kdybych ji měl, nedělal bych moji práci, ale dělal bych něco, co by mě zdaleka tak nenaplňovalo.
       Dnes a denně potkávám lidi, kteří jsou úžasní, jen se pořád srovnávají s někým jiným, kým nejsou. Nedokážou být sami sebou a díky tomu nenajdou ani štěstí, ani spokojenost, ani naplnění, ani úspěch. Protože když jako orlátko se snažím být kachna, nepovede se mi to. Nikdy. Vždycky budu podprůměrné kachňátko, i když se budu snažit sebevíc. Kdybych místo toho pěstoval své orlí schopnosti, budu minimálně průměrný skoro bez námahy.

 

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

Jak to udělat?

       Dělal jsem kurz v Uherském Ostrohu a závěrem bylo, že vlastně jednou z nejdůležitějších dovedností v životě je najít sám sebe a být sám sebou. Kdo mě zná, ví, že si nepotrpím na formálnosti, že jsem hodně přirozený. A účastníci kurzu mi najednou řekli: No vždyť ale to vlastně tady celým tím kurzem děláš, že nás učíš být sami sebou. Ta věta mnou hodně silně projela a já si uvědomil, že to je to, co skutečně umím velmi dobře a navíc mi to i moc dobře dělá. Ideální práce je ta, kde jsem sám sebou a už jen tím pomáhám druhým lidem. A když je budu u toho i mým příkladem učit, jak být sami sebou, dostane to ještě další rozměr.
       Na tomto kurzu budeme určitě stavět i konstelace, ale většinu kurzu budeme dělat různá cvičení, která nám pomohou být více sami sebou, najít, kdo jsme skutečně a co jsou jen nánosy rolí. Počítejte, že to bude náročné, protože přesvědčení typu „Co by tomu řekli lidi“, „Takhle to musí být“, „Tohle se nedělá“ a podobné jsou v nás doslova zažrané. Uvidět, že mnoho z toho, co ukazujeme světu, nejsme vlastně my, není příjemné. A pokusit se to změnit může doslova fyzicky bolet, protože naši loutkáři a otrokáři se nás pokusí udržet ve svém jhu.
       Ale my s nimi nebudeme bojovat, místo toho jim přiznáme jejich místo a jejich důležitost v minulosti a poděkujeme jim za jejich služby. Oni pak budou moci v míru odejít nebo se rekvalifikovat na něco, co potřebujeme.
       Budeme mít úctu k tomu, co jsme v hloubi duše i k tomu, co jsme jen na povrchu. Protože i ta povrchní já a egíčka potřebují lásku k tomu, aby se uzdravila v to skutečné všezahrnující JÁ JSEM.

 

Pro koho je kurz určen

 • Nevíte, kdo jste
 • Neznáte sami sebe
 • Zmítáte se v „poryvech toho, co chtějí ostatní“
 • Neznáte smysl svého života
 • Nevíte, k čemu tady jste
 • Musíte pořád něco předstírat
 • a věříte, že to tak musí být
 • Jste pořád v napětí
 • Máte pocit, že jste nedůležitý/á, nepodstatný/a, máte nízké sebevědomí
 • nebo se snažíte předstírat, že jste moc důležitý/á, ale ve skutečnosti víte, že to tak není
 • Zlobíte se na lidi, kteří si dělají, co chtějí
 • Neumíte být jen tak sami se sebou
 • Zapomněl/a jste, jak jste úžasný/á

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com/samsebou

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz