Uzdravení strachu

Uzdravení strachu

       Dnes mi volala paní a ptala se, zda má něco vědět o konstelacích, když na ně zítra půjde. Odpověděl jsem, že nemusí, že důležitější je osobní prožitek.
       Pak z ní ale vypadlo to důležité: „Dnes jsem vstala a padl na mě strach, vůbec nevím z čeho.“ Bylo sice zřejmé, čeho se paní asi bojí, ale přesto jsem jí řekl, aby si zavřela oči a zeptala se sama sebe, čeho se bojí. „Asi těch konstelací“, byla odpověď. „Tak se zeptejte svého strachu, čeho se bojí na těch konstelacích.“
       “No asi toho, že by to mohlo fungovat“, byla její odpověď. Tohle je častý jev. Je důležité vědět, že dost často nás strach chrání před tím, co ve skutečnosti chceme. Paní chce, aby jí bylo líp, proč by se jinak hlásila na kurz? A přesto se objevil strach, který nechce, aby jí bylo líp. Proč?
       No představte si, že existujete a najednou se dozvíte, že Vás chce někdo zamordovat. Neuděláte všechno pro to, abyste mu v tom zabránil?

Strach je živý a bojí se

       Můj strach je (do jisté míry) samostatná část mne samého. Čím víc jsem od svého strachu oddělen, čím víc ho odmítám, tím víc musí sám sebe ochránit. A když má pocit, že mu já chci ublížit, bude se bránit i přede mnou. Třeba i útokem, protože když jde o život, nedíváte se nalevo napravo. Musíte si uvědomit, že strach se bojí. Pokud Vy cítíte strach, i když jste od svého strachu oddělen, jak moc si myslíte, že se bojí Váš strach, který to cítí přímo sám na své kůži? Chápete, že je zoufalý? Je sám, bojí se tak moc, že je z toho možná až v šoku a ten velký člověk, který je poblíž, mu nejen nepomáhá, ale ještě jeho úzkost zvyšuje tím, že se ho chce zbavit (čti: chce mě zamordovat).
       Pokud se ho budete chtít zbavit, začne bojovat o život a když si není vědom, že je Vaší součástí, bude klidně kopat i do Vás. Asi uznáte, že když si Vy sám/a neuvědomujete, že strach je Vaší součástí, proč by to měl vědět on?
       Největší problém je v tom, že bojem proti sobě poškodíte vždy sebe. Ať už nad svým strachem vyhrajete nebo prohrajete, Vy prohrajete vždy. Je to podobné jako by bojovala jedna ruka s druhou. Vy se indentifikujete jen s jednou rukou, ale ta druhá ruka jste také Vy.
       Pokud sám proti sobě bojujete, nemůžete vyhrát. A Váš strach je prakticky vždy Vaší součástí.

Jak funguje útlak

       Když budete někoho utlačovat, on to buď vzdá nebo proti Vám začne bojovat o to víc. A když se chcete zbavit svého strachu, snažíte se potlačit něco, co nikdy nezničíte, leda spolu se sebou samým. Takže to buď Váš strach vzdá, ale pak kousek z Vás taky. A vy se pak budete divit, kde je Vaše vitalita a životní síla. Nebo se skryje do ilegality a začne škodit partyzánským způsobem. A Vy si budete říkat, proč se Vám nic nedaří, když se tolik snažíte.
       V případě paní, co mi volala, naštěstí strach neudělal ani jedno z toho, on se jen začal víc bát. Dokud byl kurz vzdálený, nebál se tolik. Ale jak se kurz přiblížil, tak si najednou uvědomil, že paní jde na kurz, aby se ho zbavila.
       Proto má mnoho lidí veliký strach jít k psychologovi, na konstelace nebo k terapeutovi. Strachy jiných lidí jsou kreativnější a do boje za svou záchranu (a tedy pro to, abyste i nadále trpěl problémy, které máte) zapojí argumenty a přesvědčení. Jedna moje kolegyně lékařka se se mnou hádala a tvrdila, že homeopatie nefunguje a je to jen placebo efekt. A pak s vážnou tváří řekla, že její maličký syn, který ještě neumí mluvit, byl nemocný, tak mu dala homeopatikum a on se v řádu hodin uzdravil. Jinými slovy právě svou vlastní zkušeností vyvrátila své předchozí tvrzení a ani jí to nedošlo.
       Nicméně byla lékařka, takže měla svá tvrzení patřičně „vědecky“ zdůvodněná. Takto funguje strach – dokáže způsobit, že přestaneme logicky myslet, ani si toho nevšimneme a ještě si myslíme, že jsme úplně logičtí.

Strach ale přece není živý

       Pokud si přečtete něco o memech, tak víte, že i neživé věci se mohou množit, chovat jako živé a bojovat o život.
       Nicméně u strachu to jde ještě dál. Strach si v našem vědomí žije svým vlastním životem a nejen on. Pro tyto „oddělené“ části nás samých, které nás ovlivňují proti naší vůli a které se chovají, jako by to byly samostatné entity, se v psychologii vžil termín podosobnost.
       Možná si myslíte, že teď mluvím o duševně nemocných lidech. Ne. Ti to mají tak silné, že nemohou normálně žít.
       My „normální“ to ale máme také, jen v menší míře. Nevěříte? Znáte ten stav, kdy něco chcete a současně nechcete? Kdy jedna Vaše část něco chce a jiná se toho bojí a tu první blokuje? Kdy chcete zhubnout a něco jiného ve Vás Vám zabraňuje v tom, aby se to podařilo? Chcete cvičit, ale nikdy se k tomu nedokopete? Chcete něco a současně jako byste si házel/a klacky pod nohy?

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

Co pomohlo

       Proto jsem paní poprosil, aby si zavřela oči a svému strachu řekla: „Nechci Tě zničit. Chci Tě uzdravit. Až to bude hotové, už se nebudeš jmenovat strach, ale možná odvaha, možná sebevědomí, možná nějak jinak. Ale nezmizíš, jen Tě uzdravíme. Ty zůstaneš, jen už se nebudeš tolik bát a bude Ti líp.
       Celé to trvalo pár vteřin a výsledek? „Je to lepší“. Paní jsem nabídl, že můžeme jít ještě dál. Ona souhlasila, takže jsem jí řekl, že strach je obvykle naše malé vnitřní dítě. Zeptal jsem se jí na její jméno a poprosil ji, aby svůj strach oslovila zdrobnělinou svého jména. „A co byste udělala, kdyby skutečné dítě mělo strach?“ „No obejmula bych ho.“ „ Tak to udělejte.“
       Okamžitě se jí udělalo lépe.

Někdy je to snadné.

       Zatím bohužel neumím takto rychle, snadno a efektivně uzdravit každý strach. Ale je pravda, že většinu strachů můžete uzdravit nebo aspoň zmírnit jen těmito jednoduchými kroky. Pokud máte zájem o více informací, přihlašte se k odběru mých článků a informací o mých kurzech a až budu mít hotovou elektronickou knihu o uzdravení strachu, dozvíte se o tom jako první.
       Pokud si myslíte, že by Vašim přátelům mohlo pomoct, kdyby věděli, co může uzdravit jejich strach, dejte mi prosím Like nebo Share. Díky moc

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz