Chci, aby mě měli všichni rádi

Chci, aby mě měli všichni rádi

       Občas potkávám lidi, kteří chtějí, aby je měli rádi úplně všichni. Nejen, že to nefunguje, ono to funguje přesně naopak.
       Když neměli všichni rádi Gándhího, Osha ani Matku Terezu, znamená to, že to nebyli dobří lidé?
       Na jedné úrovni ten, kdo to má vše v sobě na 100% pořešeno, by už měl být milován všemi. Ale to je jen teoretická úvaha. Ve skutečnosti se on jen vymaní z potřeby být milován a diky tomu bude milován všemi, co jsou toho schopni.
       Proto počítejte, že asi nejspíše v tomto životě Vás všichni milovat nebudou. Ale je to špatně? Vůbec ne.
       Uvědomil jsem si, že největší problém se mnou mají lidé, kteří neumí milovat. Protože představuju něco, co není snadné přijmout a milovat. A je krásné vidět, jak ti, co milovat umí, vidí jako dar totéž, co ten, co milovat neumí, vidí jako něco nepěkného.
       Mnoho lidí trpí tím, že je jejich rodiče neměli (dost) rádi. Nejvíc trpí tím, že si myslí, že je to jejich vina a chyba. Obrovsky se jim uleví, když pochopí, že rodiče je nemilovali, protože nebyli schopni mít rádi.

Kde nic není, ani smrt nebere

       Proto nemůžete čekat, že Vás budou mít rádi i ti, co toho nejsou schopni. Natož ti, kterým jste šlápli na kuří oko. Proto zabili Gándhího, Ježíše i Lincolna.

Řekni mi, kdo Tě nemá rád a já Ti řeknu, jaký jsi

       Nabízím jiný pohled na totéž: Když mě bude nenávidět Hitler, je to velice pravděpodobně dobrá známka mého charakteru. Samozřejmě to ještě samo o sobě nic neznamená, pokud mě Hitler nenávidí proto, že jsem stejná svině jako on a vyhrál nad ním boj o světovou moc, není to dobrá známka. Ale pokud mě nenávidí proto, že jsem mu řekl do očí, co si o něm myslím, pak ano.
       Jaký společný rys mají ti, co Vás nesnáší? Špatná zpráva je: Tohle ještě neumíte přijmout tak, abyste to v sobě uzdravil tak, abyste si to už do života nepřitahoval.
       Dobrá zpráva je:Není to vlastně dobré vysvědčení, když právě tihle Vás nemají rádi? Za předpokladu, že mě někdo musí nemít rád, není tahle skupina ta nejlepší, protože tím ukazuje, co jsem já?

Když se přestanete snažit, většina lidí Vás bude mít ráda

       Vykašlete se na ty, co vás nemají rádi a užívejte si ty, kteří Vás rádi mají. Pokud jich je víc, než fotbalová jedenáctka, je to dobré. Pokud jich jsou stovky a tisíce, je to vynikající.
       Jen ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Stejně jen ten kdo je zcela nevýrazný, nemá žádné nepřátele. Čím jste výraznější osobnost nebo čím přinášite novější a kacířštější myšlenky, tím víc lidí s Vámi bude nesouhlasit. Ale jestli máte pravdu, za dvacet let budou říkat, jak už tehdy stáli za Vámi. A vy se budete moct jen smát pod vousy, protože jste se nevykašlali na svůj životní úkol jen proto, že někteří lidé nechápou, jaké dary přinášíte.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz
„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain