Jak psychoterapie dokazuje, že v nás jsou přivtělené duše

Publikováno: 8.10.2023

Jak psychoterapie dokazuje, že v nás jsou přivtělené duše

       a přitom to vůbec neví. A protože tato představa by totálně narušila náš pohled na svět, tak to bude odmítat jako nevědecké.
       Kdo studoval psychoterapii aspoň z 1/10 jako já, tak se setkal s výrazem Zvnitřnělý rodič.
       Např.v článku psychologa je tento odstavec ze vzpomínek Erica Berneho na jeho pacienta„Jak se cítil nejen šťastný, ale přímo dospělý, když jej rodič pochválil. Dětské vzpomínky ovlivnily nejen myšlení, ale i slovník. Ne na dlouho. Jako by pacienta – po infantilní komunikační chvilce vzpomínek – již zvnitřnělé image juristy v jeho hlavě „otcovsky“ pokáralo. Zapýřil se. Děl něco na způsob: „Už zase mluvím jako dítě.“
       Navíc je zde ukázáno, že i mluva se mění. V závislosti na tom, kdo mluví.
       To Eric Berne nemohl ani zjistit, ale mění se dokonce i chutě. A dokonce se mění i zdravotní potíže v závislosti na tom, kdo právě ústy klienta hovoří.
       To mimochodem perfektně vysvětluje situace, kdy někdo najednou začne používat cizí jazyk, který se nemohl nikde naučit. A děje se to nejčastěji po úrazu hlavy. Což je z hlediska našeho vnímání divné, protože pak by se naše schopnosti měly snížit. Ale z hlediska tohoto nového pohledu to dává naopak velký smysl. 99% úrazů hlavy vede k zapomínání. Ale pokud byla postižena část našeho mozku, která blokovala „cizí neznámé jazyky“, tak jejím postižením je začneme používat.

Co to znamená zvnitřnělý rodič

       Eric Berne byl buřič. Dokonce ho vyloučili z asociace psychoanalytiků, protože odmítal slepě věřit každé blbosti, kterou řekl zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. A tak je jedním z tvůrců psychoterapie, která nakonec přijala pod svou střechu i psychoanalýzu. A dnešní psychoterapie se snaží udělat stejnou chybu, jako tehdy psychoanalýza.
       Ale ani jeho nenapadlo, že by zvnitřnělý rodič byla vlastně část rodiče, kterou si daný člověk vezme do sebe. Tedy přesně toto uznával. Ale krok dále už neudělal: Nebyla to jeho část, která odkoukala chování rodiče, ale byla to část rodiče, která se do něj „vlisovala“, aby určovala celý jeho život.
       Prostě jsem si na 99,999% jistý, že zvnitřnělý rodič znamená přivtělenou část cizí duše, která určuje, co má daný člověk dělat.
       Co dnes musí umět snad každý psycholog je ale fakt, že zcela jednoznačně tady je triáda Dítě – Dospělý – Rodič. A že ani to není žádná novinka, vypovídá zase další úryvek: „Eric Berne, zakladatel psychologického směru zvaného transakční analýza, popsal tři etáže lidského já. Nebylo to nic příliš nového. Obdobně uvažoval namátkou již Platon.“
       Ten stejný Platón v díle Ústava popisuje skupinu lidí přikovaných po celý život řetězy ke stěně jeskyně, takže mohou vidět pouze prázdnou stěnu proti nim. Tito lidé mohou pozorovat pouze stíny vrhané na prázdnou stěnu ohněm za nimi. Pro uvězněné lidi představují tyto stíny jedinou skutečnost, kterou jsou schopni vnímat. Sókratés následně vysvětluje, že se filosof podobá vězni, který se osvobodil z jeskyně a pochopil, že stíny na zdi nejsou skutečné, protože nyní může vnímat pravou povahu skutečnosti a nikoli jen její stíny, jako ostatní vězni.
       I já jsem uvěřil tehdy na gymplu, že tím se zařadil Platón mezi idealisty, tedy pravý opak „správných materialistů“, což byli samozřejmě marx-leninovci. A až teď chápu, že mluvil o poznání, které dělá z jedné smutné reality jinou veselejší a spokojenější realitu. Obě jsou stejně pravdivé. Jen pro toho, kdo zná i tu druhou, je ta první moc smutná, zlá a nemocná na to, aby v ní chtěl zůstat. „Sókratés uzavírá, že ostatní vězní, pokud by to bylo možné, se pokusí zabít každého, kdo by se pokoušel je vyvléci ven z jeskyně“. Zatímco člověk na slunci rozumí i těm lidem v jeskyni, jejich strachům a bludům, které jim nedovolují uvidět tu zdravou realitu.

Kdo by věřil v dnešní době vědy starověkému filozofovi

       Ano v dnešní době je moderní zavrhovat všechno staré. Ale i když já nezavrhuji věci jen proto, že jsou staré, i mě trvalo celých asi 40 lež, než jsem pochopil, co tím chtěl Platón říci. A stejně jako je nesmysl, abychom zavrhli Pythagorovu větu, protože ji vymyslel dávno zemřelý starověký geometr, stejně tak je nesmysl, abychom zavrhovali něco jen proto, že my jsme to ještě nepochopili ve všech důsledcích.

Podstatný je fakt, že dokud nevrátím přivtělené duše, kam patří

       do té doby je účinek (psycho)terapií jen velmi omezený.
       Proto dnešní psychoterapie věří, že jsou psychosomatické nemoci, na které stačí a pak nemoci opravdu tělesné, na které je ztráta času se je snažit jakýmkoliv jiným způsobem ovlivnit, než léky. A ani závažné psychické nemoci nemůže psychoterapie uzdravit, k tomu jsou psychiatři. Takže zbývá velmi omezený počet nemocí, které může ovlivnit a dokonce snad i uzdravit.
       A proto jsou psychologové, kteří mě považují za šarlatána, když vím, že jsem v několika případech uzdravil nebo aspoň zlepšil i depresi. A proto zmínka, že bych si měl pomoct s mrtvičkou v nich neprobudila ani kousek zvědavosti, „protože to přeci nejde“.

Rodinné konstelace

       Zatímco rodinné konstelace občas dokážou zázraky, ale protože jejich výcvik spočívá v tom, aby konstelatér neměl potíže, tak ani konstelatér nemůže plně využít výhod jeho metody.
       A proto jsem vytvořil Hlubinné konstelace (díky, paní Košlerová), abych spojil konstelace s jejich tvrzením, že minulé životy a přivtělené duše neexistují s pro mě už jednoznačným faktem, že právě ty tvoří hlubší úroveň účinností Hlubinných konstelací.

Jestli mi nevěříte,

       máte na to plné právo. Já před 20 lety bych svému současnému Já taky nevěřil. Ale „naštěstí“ jsem byl nemocný a tudíž jsem měl motivaci k tomu se uzdravit. A rozhodl jsem se radši věřit tomu, co funguje, i když je to totálně kacířské.
       A na vás je, jestli chcete zůstat slovy Platóna v jeskyni nevědomí, kde každý stín je skutečný nebo chcete vyjít na světlo, které Vám ukáže skutečnou skutečnost.
       Já už nemíním za Vámi chodit do Vaší jeskyně, Vy jestli chcete, udělejte aspoň první krok za mnou.

       
Přihlásit na kurz se můžete tady.
       

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

       
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz