Krásný příklad, jak si ublížit

Publikováno 10.1.2024

Krásný příklad, jak si ublížit

Dobrý den, co značí silná bolest mezi lopatky? Hrudní páteř? Dlouhodobě pomáhalo “křupnutí”, fyzioterapie… nyní jsem už bezradná. Mám velkou fyzickou námahu a aktivitu takže pohybu mám dost, zároveň se nehrbím ani nic jiného. Na co se mám prosím zaměřit? Co mi uniká? Mám po operaci bederní páteře (r.2016), měla jsem výhřez ploténky a z důvodu tření výběžků mi mezi trny vložili implantát - od té doby s bedry nemám žádný problém - dle fyzia je možná kompenzace ale to by mne přeci boleli spíš svaly ne? RTG v pořádku a po doktorech se mi extra lítat nechce.

       Touto odpovědí si naběhnu na strašný nesouhlas. Ale snad aspoň někomu pomůžu, aby nedělal podobnou hloupost.

Potlačení problému

       je situace, kdy nevyřeším jeho skutečnou příčinu a místo toho řeším „příčinu podle medicíny“.
       A protože medicína neuznává jinou příčinu, než tělesnou, tak dělá to nejlepší, co může: „Uzdraví“ tření trnových výběžků (a asi i něčeho, co tam narostlo navíc v důsledku tření) o sebe. Ale nikdo se neptá: Proč paní vyhřezla ploténka? Samozřejmě příčinou je úraz. Ale kdyby se vyřešila skutečná příčina, proč by se měl problém stěhovat?
       A protože skutečný problém se nevyřešil, ale jen potlačil (zametl pod koberec), tak vylezl jako silná bolest mezi lopatkami. Přičemž souhlasím s názorem fyzioterapie, že je to určitě i kompenzace.

A pak se ukázala pravda, na kterou jsem ani nepomyslel.

       Protože já si myslel, že příčina by asi mohla být v tom, že paní až moc a těžce fyzicky pracuje. Její odpověď: “Bederní páteř jsem si poranila vlivem úrazu, ale v tu dobu jsem měla velký problém s muži - otec mojí mámu psychicky i fyzicky týral a já k nim tak měla averzi. Nyní se nacházím již přes dva roky v podobném vztahu, kdy je pro mojí osobu lepší mlčet a myslet si své než vést válku se svým partnerem, protože opravdu jakákoliv obrana či náznak jiného názoru, než je partnerův jde z jeho strany o vytvoření šíleného konfliktu. Udělali jsme si vzájemně spoustu škaredých věcí ačkoli já mu nikdy ublížit nechtěla, nedokážu od něj odejít, neboť i když cítím, že mě vztah s ním vyčerpává a zabijí(!!!), nejsem toho schopna a stále k němu chovám city. Může můj problém s hrudní páteří být opět ozva těchto starých záležitostí? Jak z toho ven?“
       Skutečný problém zatím neznáme. Ale pro zjednodušení si můžeme říct, že je to špatný vztah s otcem. Který nebyl vyřešen, takže se projevil „nemocnými vztahy s muži“. Ty také nebyly vyřešeny, takže tělo muselo najít místo, kam bude „problém“ odkládat. A co zatěžujete, když musíte čelit něčemu, co je nad naše síly? Co je páteř? Není to náhodou opora našeho těla? A náhodou nebo „náhodou“ přišel úraz. Který ještě více oslabil páteř. Ale cenou za to byla bolest. A vyhřezlá ploténka.
       Zatímco většinou jsou výrůstky na trnových výběžcích, které o sebe začnou třít. Ale v tomto případě tento mezikrok byl přeskočen.
       Ale problém nezmizel. Páteř je pořád přetěžována. Ale bederní oblast je chráněna implantátem. Takže problém „vyleze“ v druhé nejvíce zatěžovaná části páteře.
       Kdyby se takto vyřešila celá páteř (což zatím ani není možné), tak se problém jen přesune jinam. Nejspíše do hlavy nebo do spojení krk-hlava nebo do nohou. Nebo ještě dříve se najde jiná oslabená část těla a ta se zhroutí, selže nebo bude mít problémy. Takže když oslabené bude srdce, tak paní bude mít problémy s infarktem a léčit ji budou internisté. Když když nejvíc oslabené bude trávení, tak se paní bude léčit s problémy se zažíváním u gastroenterologů. Když bude oslabená nervová soustava, tak se paní bude léčit u neurologa nebo psychiatra. Takže s jedním problémem se mohou lidé léčit u všech specialistů. A naopak u jednoho specialisty se budou léčit lidé s úplně odlišnou příčinou. Protože to, u jakého specialisty se léčíte, není dáno skutečnou příčinou, ale tím, kde je Vaše tělo nejvíc oslabené.

Co teď může paní dělat?

       Určitě jí může aspoň dočasně pomoct fyzioterapie, masáže, rehabilitace. Ale je důležité vědět, že jen posiluje oslabenou část těla. A příčinu podle medicíny. Neřeší skutečnou příčinu.
       Ale jestli se chce uzdravit skutečně, tak je potřeba vyřešit to, proč má špatný vztah s muži. Vyřešit si vztah s tátou je první důležitá věc. Ale tím to celé začíná. A protože já nejsem psychošmejd, tak její uzdravení vidím na roky. Ale aspoň zlepšení je možné po jediném setkání. Ale tady připomenu to, co řekl můj učitel: Mám po x letech práce uzdravený vztah s tátou na 70%. A paní je na tom hůř. Ale na druhou stranu, když jí bude stačit „uzdravení na normální stav“, tak si myslím, že k tomu bude stačit třeba rok práce. A pak se rozhodne, jestli chce dojít k úplnému uzdravení nebo jí bude stačit, když bude její vztah „normálně nemocný“.

Může si paní pomoct sama?

       Ne. Její problém je tak veliký a příčina je tak moc jinde, než ona může připustit, že by na to nestačilo ani 100 let. A zejména se musí vyhnout (psycho)terapeutkám/ům, kteří by jí pomohli uvidět, že za všechno může táta. Protože pak by dělala všechno pro to, aby šla dál od řešení. Zatímco když uvidí, že i táta trpěl, tak se pomalu začne přibližovat ke skutečnému odpuštění hlavně sobě. A tak se pomalu začne zmenšovat její zátěž a páteř se začne zlepšovat, aniž by tím trpěla další část těla.

“Ale já jsem mu odpustila a nechovala k němu zášť ani pocit pomsty“

       Tady není důležité, co říkám já nebo paní. Tady je důležitá skutečnost. A ta říká, že „přítel je mu hodně podobný“. A hodně podobného člověka si vybírám, protože jsem si to ještě neuzdravila. A protože to umí možná jeden člověk z deseti tisíc, tak já ani nevím, že můj celý život mě říká: „Jen to necítíš. Ale pořád to nemáš vyřešeno.“
       Zatímco kdyby si to paní uzdravila, teď by byla plná radosti z toho, jak má báječného partnera.

       
Přihlásit na kurz se můžete tady.
       

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

       
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

-

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz