Nechcete manipulaci? Pak se učte, jak nebýt manipulován

Publikováno 26.12.2024

Nechcete manipulaci? Pak se učte, jak nebýt manipulován

       Protože slovo manipulace se používá ve dvou zcela protichůdných významech.

1. typ manipulace je skryté, nečestné jednání

       Typický příklad je žena, která ke každému je milá jak med. Ale o druhých říká nepěkné věci. Ale aby to nebylo na ní, tak každou větu uvádí: „Slyšela jsem…“ nebo „Marie mi říkala, že….“
       Ale udělá to tak, že vás ani nenapadne se Marie zeptat, jak to ona řekla. Protože kdybyste se zeptal/a, tak by vám pravděpodobně Marie řekla, že ona nic takového neřekla a navíc by vám řekla, že to jste přece řekl/a vy. Protože manipulátorka říká každému člověku něco jiného.
       Aby tato manipulátorka měla úspěch, potřebuje váš strach z komunikace mezi vámi ostatními. Proto jsou kolektivy a rodiny, kde je manipulace častá. Protože přímá, čestná a pravdivá komunikace manipulaci a manipulátory odpuzuje.

2. Typ je trvání si na své pravdě

       Takže já jsem pro některé lidi prototypem manipulátora, protože já, když vidím lež, tak ji ihned označím za lež.
       Ale k rozpoznání manipulanta je nutné splnit ještě jednu maličkost. Manipulant si trvá na své pravdě, i když se ukáže, že je to lež. K tomu stačí, aby se člověk začal ptát. A čím víc se ptáte manipulanta, tím je nervóznější. Protože on ví, že on lpí ve skutečnosti na lži.
       Zatímco já jsem rád, když se ptáte. Protože v 90% případů umím buď přiznat, že se mýlím nebo vám dokázat logickou argumentací, že je to pravda. Proto vždy říkám „Nevěřte mi. Ověřte si.“
       Ale tak asi v 10% případů to neumím vysvětlit a pak je jen jedna cesta. Musíte si to zkusit. A po vlastním prožitku už budete vědět, jak to je. To je to, co se velmi často objevuje v recenzích: „Kdo to neprožije, těžko může uvěřit.“ Nebo ještě raději mám jinou verzi téhož: „Nejdřív jsem ti nevěřila. Ale když jsem to sama prožila….
       Po letech práce s klienty už vím, co jim pomáhá (tedy je to pravda) a co jim škodí (tedy je to lež, i když jak je známo, někdy je oblečená lež daleko hezčí, než nahá pravda). A protože já nejsem manipulovatelný tím, kolik lidí přijde na kurz, tak si mohu dovolit říkat pravdu. A protože mám způsob, jak od sebe odlišit pravdu od lži nezávisle na sobě, tak mohu klidně i říct: Co kdybyste to zkusil udělat takhle, abychom zjistili, zda vám to pomůže nebo uškodí. A protože to uvidím během pár vteřin či minut, mohu takhle experimentovat a učit se každý den. Zatímco ostatní lidé jsou odkázáni jen na své pocity nebo na rozum.
       A díky tomu já neříkám, že já mám pravdu. Ale že pravda vás osvobodí. Protože sebenepříjemnější pravda je z dlouhodobého hlediska lepší, než sebepříjemnější lež. A když máte možnost si ověřovat každý den, co je pravda a co je lež, tak je samozřejmé, že často pravdu mám. Ale v každém okamžiku pochybuji o pravdě. A doufám, že mě někdo přesvědčí, že ji nemám. Protože v takovém okamžiku se můžu zase o 1 krok přiblížit k pravdě.
       Ale hlavní důvod, proč hledám pravdu, je ten, že když budu žít v pravdě, tak budu zdravý. A proto je pro mě milejší, když poznám, že se mýlím, než když budu trvat na své „pravdě.“ Protože zjištění, že nemám pravdu, je nejrychlejší způsob, jak se dostat k pravdě nebo aspoň k pravdivější lži.

Pocity vás mohou snadno zavést na scestí

       Důkazy vidíte každý den. Protože všichni sázející sází podle svých pocitů. A kdyby měly jejich pocity pravdu, tak by pokaždé vyhráli všichni, ale jen polovinu částky, co si vsadili.
       A kdyby pocity říkaly pravdu, tak bychom my všichni žili jako v ráji. Takže to, co vás nutí něco udělat, je na 99% něco, co vám ubližuje. A jen v 1% (odhad) vás váš pocit vede ke štěstí. A proto je důležité si pocity uzdravovat, abychom se nakonec mohli na své pocity spolehnout. Zatím máme jistotu, že naše pocity nás vedou k místu, kde si je buď uzdravíme nebo na ně přestaneme spoléhat nebo budeme žít život ve lži, tedy nešťastný.
       Protože víra jen ve své pocity je nebezpečná. Protože čím méně spolehlivě nám slouží, tím více říkají, že jim musíme věřit. Takže masoví vrazi dělají to, co jim řeknou jejich pocity. Zatímco kdyby měli aspoň kousíček nejistoty, tak by je tato nejistota chránila před dopady jejich činů. Naštěstí většina z nás nemá pocity masových vrahů, ale čím více máte jistotu, že svým pocitům můžete věřit, aniž si to ověříte, tím více jste nebezpeční, buď sami sobě nebo druhým lidem.
       V tom se odlišuju od téměř všech ezoteriků. Protože já věřím tomu, že jedině, když pocity odpovídají rozumu, pak je šance, že jdu po správné cestě.

Rozum je také nespolehlivý

       Když rozum vychází ze špatného předpokladu. Takže třeba pan Semmelweis udělal vědecký pokus, na základě kterého mohly být tisíce žen zachráněny. Ale protože jeho kolegové věřili předpokladu, že nic, co nevidíme, nemůže existovat, tak si pilně neumývali ruce a tak přenášeli smrt na rodičky. I když si ženy po Vídni šeptaly že je dobré rodit na klinice pana Semmelweise, kde zemřely za 4 roky asi jen 4 ženy, zatímco na všech ostatních klinikách to byly desítky procent žen. A ani takto precizně udělaná věda nestačila lékařům, aby to aspoň vyzkoušeli. Protože oni věřili tehdejšímu poznání vědy. A nevěřili skutečné vědě. A i dnešní vědci často věří současnému poznání vědy, ale skutečné vědě nevěří. Protože skutečná věda začíná pozorováním. Zatímco falešná věda začíná falešným předpokladem a slovy: „To nemusíme pozorovat. To je přece jasné, že to nemůže fungovat. “

Za manipulátory se označují úplně odlišné typy lidí

       Skuteční manipulátoři a lidé, kteří říkají pravdu a trvají si na tom. Tedy lidé, kteří vás před manipulací chrání. Ale protože my všichni jsme nejvíce utvářeni v nejranějším věku, tak když jste vyrostl v prostředí manipulace, tak jste se musel naučit vidět manipulaci tam, kde není, protože váš manipulant by si to s vámi vyřídil, kdybyste ji viděl tam, kde je. A trvá to roky pilné práce, abyste se přeučil na to, abyste byl schopen vidět manipulaci, tam kde je. A přestal ji vidět tam, kde je ve skutečnosti vaše ochrana před manipulací.

       
       

Připojte se ke skupině O zdraví a vztazích

       https://www.facebook.com/groups/dotazyzdravi Tam se snažíme o spolupráci klasické medicíny a vědoteriky. Vědoterika je to nejlepší a nejúčinnější z ezoteriky vybrané na základě vědeckého pozorování výsledků.

       
Přihlásit na kurz se můžete tady.
       

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

       
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz