Publikováno 2.1.2024
Proč Vám téměř s jistotou k uzdravení nepomůže čtení
Většina lidí si život představuje jako Hurvínek válku a diví se, že jim to nefunguje. Takže jsem dostal otázku na svůj článek: “Z článku jsem nepochopila, co má manželka dělat, kromě toho,že si má uvědomit svůj problém a jít do sebe???“
Což je v pořádku, protože já nevím, jak Vám dát během 5 minut návod na vyřešení problému, se kterým si téměř nikdo neví rady a pokud ano, tak jen potlačením. Zatímco já se Vás snažím přimět ke skutečnému řešení. A i když o to moc stojím, abych Vám uměl pomoci jen samotným článkem, tak to v podstatě už z principu nejde. Protože my nejsme stroje, které stačí přeprogramovat a je po problému.
A nemůžu napsat, abyste si přišla problém vyřešit ke mně, protože tím bych porušil pravidla, která mi umožňují tady psát. A navíc možná pro Vás nejsem ten pravý.
A i když věřím, že metoda hlubinných konstelací je účinnější, než všechno, s čím jsme se potkal, tak nevím, jestli někdo jiný nemá ještě lepší metodu. Aspoň pro Vás.
Ale uvědomění si svého problému je vždy první krok. Naopak jít do sebe je téměř s jistotou ztráta času, motivace a nejhorší je, že to může vést k pocitům viny, které nikdy nepomůžou vyřešit ten problém. Takže to určitě nedělejte.
Ale pak za mě odpověděl jeden muž
Který doslova přesně vysvětlil, proč knihy nemůžou (většině lidí) pomoct. Napsal totiž: “Pomoct mu aspoň s dvouma těma pivama, aby toho nemusel do sebe lejt tolik. Vždyť je to tam jasně napsaný, že abstinence je taky znamením problému.
A tím přesně ukázal na ten problém.
My totiž čteme jen to, co se nám hodí.
A proto ani nejgeniálnější autor knihy nemůže pomoct nikomu doopravdy tak moc, jako kdyby s ním mohl mluvit.
A protože pravda téměř nikdy není černobílá, tak abyste mohl pomoct, tak musíte zjistit, kde ten dotyčný čtenář je. Takže v tomto případě jsme napsal, že abstinence také není dokonalý stav pro paní, která si myslí, že to stačí. Zatímco pánovi bych řekl: „Pro Vás je abstinence změnou k lepšímu. A teď se jdeme uklánět alkoholu. Ne proto, abyste zase začal pít, ne proto, abyste si myslel, že je v pořádku. Ale abyste se od něj osvobodil.“
Což je zase nepochopitelné. Protože většina lidí si myslí, že úklonou se tomu vzdává. Takže zejména ti, co abstinují, aby nemuseli pít, se v žádném případě nechtějí uklonit, protože tím si myslí, že svou moc předávají tomu, komu se uklánějí. A přitom je to doopravdy přesně naopak.
Ale už tím si koleduji o problém, protože Vy možná se chystáte použít úklonu způsobem, který Vám ublíží. Já sice nevím jak, ale moje zkušenost je, že čím přesněji popíšete, co má člověk udělat, tím větší je šance, že to udělá úplně jinak. Zatímco kdybych u toho byl přítomen, tak to hned vidím, zda si ubližujete nebo pomáháte.
Každý čteme to, co nepotřebujeme a vyhýbáme se čtení toho, co extrémně potřebujeme.
Proto také můžete číst knihu po létech a najednou Vám přijde, že se ta kniha změnila. Ale změnil jste se Vy. A díky tomu už teď vidíte to, co jste předtím neviděl.
Protože kdyby si dotyčný pán přečetl poselství mého článku, už by věděl, že abstinence je pro něj to nejlepší. A až pak v druhém kroku, že ani abstinence nestačí. A až pak po mnoha krocích by snad mohl pít s mírou nebo pravděpodobněji má v tomto případě pravdu klasická léčba, která jakékoliv pití u „vyléčeného“ alkoholika zakazuje. A to tím více, čím daný alkoholik o tom neví, že je alkoholik.
Přihlásit na kurz se můžete tady.
MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com
Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků