Jiný pohled na autismus

Autismus a jak v něm vidět to dobré

       Na kurzech vždy učím, že nic není špatné a nic není dobré samo o sobě, ale pouze v určitém kontextu. Změňte ho a to, co bylo předtím dobré, je najednou špatné a naopak.
       Např. vztek. Mnoho lidí ho na sobě nemá rádo. Ale když nemáte vztek vůbec a nemáte ani jiné emoce, dostanete se do stavu, který se jmenuje derealizace a depersonalizace. Tito lidé udělají cokoliv, třeba si ublíží nožem, jen aby něco, cokoliv cítili. Cítit bolest je dle nich podstatně lepší než necítit nic.
       Ale nemusíme ani tak daleko. Skutečně nechcete mít vztek? Mnoho lidí s rakovinou neumí vyjadřovat vztek a místo toho ho projikují dovnitř do svého těla. A mají pak rakovinu. Není vztek lepší?
       Naopak jiní lidé považují vztek za tak velkého přítele, že se ho snaží u druhých lidí vytvářet, aby jim pak pomohli ho vyjádřit.
       Pravdou je, že vztek je velmi dobrý sluha, ale zlý pán. Může nám hodně pomoci, když ho umíme používat a nenecháme si díky němu ublížit.
       Ale také může udělat peklo z života našeho i lidí kolem nás. Když místo zdravého vzteku začneme vypouštět jen žluč, která nás před ničím neochrání a jen zamořuje naše tělo i vztahy.

 

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

Jiný pohled na autismus

       A jak to souvisí s autismem? V Duhovém světě pravděpodobně začne pracovat pan Roškaňuk a jako svou vizitku mi poslal video. Úplně převrátilo můj pohled na autismus. Pokud máte ve svém okolí kohokoliv s autismem, mohla by mu tato videa a možná i práce pana Roškaňuka hodně pomoct.
       Ale videa doporučuji každému z Vás. Už dlouho jsem se tak nenasmál nad tak vážnými věcmi. Je to navíc vynikající způsob, jak rozšířit svůj pohled na svět.
Video 1. část

Video 2. část

Video 3. část

 

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz