Publikováno: 25.9.2023
Muži brečí, vojáci ne. Podle toho naučte svého syna brečet nebo nebrečet.
Většina lidí pořád nechápe, že je nebo není správné brečet nebo nebrečet. Záleží na tom, v jakém prostředí se nacházíte.
Když jste žil před 200 lety, slušelo se, aby muži nebrečeli. Teď se naopak začíná slušet své pocity někdy vyjadřovat až moc.
Dnes by mělo být v pořádku vyjadřovat své emoce. K mé práci patří lidi ponoukat k tomu být pravdiví a k tomu patří i vyjadřování emocí.
Ale přesto i já vím, že jsou emoce pravdivé, které nám vždy pomáhají se uzdravit a emoce falešné, které nám v tom zabraňují.
Nejjednodušší je test časem. Pokud emoce trvá déle, než hodinu, je to podezřelé. Ale i přesto moje partnerka, když narazila na problém z dětství, tak plakala celý týden a až potom se jí ulevilo. Přičemž její rodiče to nemohli unést, ani když ještě neplakala.
Já jsem to unesl, protože jsem cítil že je to pravdivé a hluboké. Ale nevím, jak Vám všem předat svůj pocit, který jsem cvičil více, než 20 lety praxe.
Falešný pocit nepomáhá ani jednomu ze zúčastněných
Když máte pořád stejný pocit a je to déle, než měsíc, je potřeba si jít pro pomoc určitě. A doporučuji si říct o pomoc už podstatně dříve.
Když ubližuje i zdravý pocit
Když má voják pocit, který mu odvádí jeho pozornost, může ho sebezdravější pocit zabít. Protože o životě a smrti rozhodují možná i milivteřiny. Takže jestli ze svého syna chcete vychovat vojáka, rozhodně mu zakažte, aby brečel. Naučte ho být necitlivý. Když z něho uděláte až psychopata, zvýšíte jeho šance na přežití.
Ale pro normální život ho uděláte neschopným. Bude neschopen vztahu, bude neschopen důvěřovat.
Jestli chcete vychovat svého syna pro mír,
naučte ho se vybrečet. Ale protože mír není všude, tak ho raději naučte, že ne všude je rozumné brečet. Když se rozbrečí ve škole, možná se mu budou spolužáci smát. Ale když to potlačí a vybrečí se až doma, tak se naučí obě dovednosti – jak být pánem svých emocí, tak i je pustit co nejdříve potom.
Protože my nežijeme v dokonalém světě a tak se musíme naučit i to, co by nám v dokonalém světě škodilo.
Když budete s ním a budete ho pevně držet v náručí, zatímco on si prochází svou bolestí, dáte mu víc, než 100 nových iphonů. A tohle může dát každý táta svému synovi.
A takový syn bude lépe vybaven i pro válku, kdyby nedejbože přišla, ale nekonečněkrát líp pro mír a společnost v 21. století.
A nebude Vás to stát ani korunu. Když to zvládnete. A když ne, tak už víte, co si musíte vyřešit, když chcete dát svému synovi největší dar. Dar svobody a možnosti být sám sebou.
Nebo se na to vykašlete a dejte svému synovi totéž, co jste dostal Vy od svého otce.
Je přece v pořádku, že se muži dožívají nižšího věku
Protože kolega lékař vždycky říkal: „Jsou lidé, kterým nic není a najednou to s nima práskne. Zatímco hypochondrům pořád něco je a jsou tady mnohem dýl.“
Odpověď není hypochondrie, ale pravdivé vyjadřování emocí, když je to možné. Chcete, aby Váš syn se také dožil nižšího věku?
Pokud ne, naučte ho se vybrečet. A naučte ho také, že na to není úplně vždy ten nejsprávnější moment.
A dcery?
Tam platí totéž. Ale maminky si musí dát pozor, aby brečení nebylo vynucování si něčeho. Protože pláč mají ženy povoleny a tudíž si uměly dobře osvojit i různé strategie pláče.
Proč maminky?
Protože správně výchovu syna od určitě 7 let má převážně zabezpečovat muž a v menší míře i dřív, zatímco výchova dcer patří do rukou převážně matek.
A také věci jako hranice, omezení, dodržování pravidel (= mužská láska) má více aplikovat muž na všechny své děti, zatímco ženskou lásku (= láska, tak jak ji vnímáme) má mít spíše na starosti žena.
Za to, že děti nemají hranice
může muž. Zatímco když děti nemají lásku, pocit přijetí a „jemnost“, tak je vina na straně ženy. Ale protože si nehrajeme na vinu, tak když jeden z rodičů neumí dát to, co má, tak ho má zastoupit druhý. A když není nikdo, kdo by zastoupil ani druhého, tak je dobré hledat řešení.
Přihlásit na kurz se můžete tady.
MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com
Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků