Splň si svůj sen

Splň si svůj sen

       Potkal jsem v poslední době pár lidí, co jsou nespokojení nebo nešťastní ve své práci.
       Bojí se udělat krok nebo ho nechtějí udělat, protože vlastně ani neví, co by měli nebo chtěli dělat.
       Možná i Vy jste nespokojený/á ve své práci, vztahu nebo se svým životem.
       To je možné jedině tehdy, když jsme rezignovali na své sny a když nebereme zodpovědnost za svůj život.
       Dnes se budu věnovat tomu, jak naplnit své sny nebo jak být spokojený, i když se mi to nepodařilo.

Jsem spokojený

       Občas dostávám otázku, zda jsem šťastný. A moje odpověď byla: To nemohu říct, ale jsem spokojený. Dnes je ta odpověď ještě lepší, ale k trvalému štěstí se to ještě nepřeklopilo.
       Otázka je, zda je vůbec možné být trvale šťastný. Věřím tomu, že ano, ale já jsem tam zatím nedošel. I přesto si myslím, že mohu mnohé lidi inspirovat, protože být trvale spokojený, i když se vyskytnou problémy, je myslím pro mnohé lidi velký cíl.
       Takže co udělat pro to, abychom byli spokojení nebo šťastní?

1. Přijetí zodpovědnosti za svůj život

       Když jsem v roce 1996 odcházel z medicíny, všichni mě zrazovali. Jeden primář říkal, že je škoda, že už nebudu pomáhat lidem (já si ale říkal, že konečně začnu pomáhat lidem). Jiný primář se bál, že si nevydělám na živobytí. Já ale tehdy naštěstí bral tak mizerný plat, že bylo snadné to zkusit.
       Když jsem pak v roce 2000 opouštěl kineziologii a šel do nejistoty vlastních kurzů, udělal jsem to i s tím, že se asi jen tím neuživím. Rozhodl jsem se nezůstat tam, kde už to neodpovídá mé pravdě i za tu cenu, že se budu muset buď po čase pokorně vrátit nebo že třeba budu dělat přinejhorším i pojišťováka.
       Stejně tak jsem si šel splnit mnoho jiných svých snů. A často jsem pohořel. Možná jsem dokonce pohořel častěji, než uspěl. Ale v životě se nepočítají porážky, které později přetavíte ve vítězství. Počítá se jen to, zda žijete v souladu sami se sebou nebo ne.
       Musel jsem za to zaplatit. Jednou z mých cen bylo, že jsem nechtěl děti, dokud na to nebudu mít. Nešlo ani o peníze, spíš šlo o to, že jsem nechtěl přivést dítě do vztahu, o kterém vím, že možná nevydrží. Ale bezpochyby šlo i o mou svobodu.

2. Přijměte nutné ztráty nebo se na to vykašlete

       Když si představím, že bych zemřel a neměl děti, bylo by to smutné, ale vím, proč jsem to udělal. A jsem připraven tu cenu platit, když to bude potřeba.
       Stejně tak nezávidím kolegům lékařům, kteří jsou primáři nebo vydělávají víc, než já. A už vůbec nezávidím třeba právníkům nebo oligarchům jejich peníze, protože ten život bych nechtěl žít za žádné peníze.
       Znám lidi, kteří jsou nešťastní v práci a přitom jí mají málo. Co já bych dal za práci, která by mi dávala prostor pro mé projekty a ještě bych za to byl placen. Takže když si stěžujete na práci, ve které se nudíte, buď ji změňte nebo si k ní přidejte další nebo si to užívejte. Taková práce je jedinečná k tomu, abyste našel/a, co chcete, co Vás naplňuje a mohl/a to pomalu začít realizovat.

3. Dívejte se víc na to pozitivní

       Určitě nejsem zastáncem slepě pozitivního myšlení. Ale ke štěstí/spokojenosti je nutné vidět to hezké tam, kde to je. A když ho navíc dokážete uvidět i tam, kde sice je také, ale dosud jste ho neviděli, bude to ještě lepší.
       Ono ve skutečnosti každá věc má dvě stránky. Když nemám děti, mohu si snadněji najít ženu, která víc odpovídá tomu, co chci.
       Když mám děti, musím k nim vstávat, starat se o ně, nést za ně zodpovědnost a mnoho dalšího, ale mám děti.
       Když mám nudnou práci, mohu v pracovní době začít dělat věci, které mi pomohou najít práci svých snů nebo se na ni rekvalifikovat.
       Když mám práci, kde se nezastavím, nemám čas nudit.
       Když jsem nemocný, mohu si víc vážit zdraví a hodně pro to dělat a pak třeba zjistit, že jsem se dožil vyššího věku, než ti původně zdraví.
       Když jsem zdravý, je to samo o sobě výhra.
       Když jsem selhal ve splnění svého snu (já jsem selhal mnohokrát), mohu si o to víc vážit toho, když se mi pak jiný nebo dokonce ten stejný sen podaří vyplnit.
       A když jsem si sen splnil, to je tak úžasné, že se na tom snad nedá najít nic negativního (i když mnoho lidí je mistry ve schopnosti si nacházet negativní v tom pozitivním. Tihle lidé jen potřebují k vyvážení i tu opačnou dovednost).
       Když mám sen, že se vyškrábu na Mt. Everest a nepodaří se mi dojít ani do 4000 m, mohu nakonec zjistit, že si budu víc vážit toho, že nakonec jsem se dostal až do 5000m. (Znáte ty lidi, co jsou nešťastní, že dostali 1-, zatímco jiní jsou šťastní, že prolezli se čtyřkou).
       To je možná ta nejdůležitější dovednost, jak být spokojený – vidět to dobré na tom, co je dobré i špatné.
       Nejsem nejznámější učitel ani nejlépe placený ani nejuznávanější ani nejcitovanější ani nejvíc vystupující v televizi. Přesto už před několika lety jsem pocítil, že kdybych měl teď ihned umřít, že bych vnímal svůj život jako naplněný. Jsou lidé, kteří se do čtyřicítky finančně zajistili. To o sobě nemohu říct. Ale mohu říct daleko víc: Já naplnil svůj život do plus minus čtyřicítky. To vše ostatní, co udělám od té doby, je navíc. Všechny mé další roky a splněné sny jsou bonus.
       Mě k tomu paradoxně pomohlo něco skoro nejhoršího, co se Vám může stát. Můj táta zemřel mladý a já cítil, že když se sebou něco neudělám, umřu ještě dřív, než on. Takže mi svým způsobem nezbylo nic jiného, než se vykašlat na kariéru, na práci lékaře, na peníze a jít jen po tom důležitém.
       Pokud jste dosud na své sny kašlali, můžete najít to pozitivní třeba v tom, že máte děti nebo že jste se aspoň trochu zajistili nebo v mnoha jiných věcech. A pokud se Vám nepovedlo nic z toho, tak to nejpozitivnější na Vaší situaci je, že máte velkou motivaci to změnit. Protože když to nezměníte, zůstane to pravděpodobně stejné.

4. Neobviňuj se, nelituj se

       Tohle sice patří k přijetí zodpovědnosti za svůj život, ale ještě to chci vypíchnout.
       Obviňování nás jen odvádí od toho to změnit. Jinými slovy, ti, co nedokáží věci změnit, ti obviňují. A pak je už docela jedno, jestli sebe nebo druhé.

5. Místo obviňování to naprav.

       Je pravda, že vše se nedá napravit. Ale spousta věcí ano. Neztrácej čas obviňováním sebe nebo druhých, ten čas raději věnuj nápravě. Dokonce i když už to nemůžeš napravit (třeba jsi někoho neúmyslně zabil při bouračce), věnuj svou energii na to, abys dal druhým něco pozitivního. A pokud necítíš dluh vůči druhým, postarej se o své sny.
       Samozřejmě vina je dobrá, když někomu zabrání ve spáchání zločinu. Problém je v tom, že vina jako prevence zločinů moc nefunguje, protože ji mají jen ti, co zločinci nejsou. Ti, co by nejvíc potřebovali cítit vinu, ji necítí a obvykle ji nejvíc cítí ti, co k ní mají nejméně důvodů.
       Pokud je Tvá vina pravdivá, naprav ji. A pokud je iracionální, přijď na konstelaci a uzdrav si ji.

6. Mužská nebo ženská energie

       Své sny si můžeme splnit jen dvěma strategiemi nebo jejich kombinací:
       1. Svůj sen si prosadím, vybojuju, budu dřít, dokud si ho nesplním. Příkladem byl Ivan Lendl, který prý nebyl nijak moc talentovaný, ale dřel o tolik víc, než ostatní, že je pak porážel.
       Tahle vytrvalost, zarputilost, bojovnost, nevzdávání se, neústupnost jsou atributy mužské energie.
       2. Svůj sen dám na bedra někomu většímu, komu se úplně odevzdám a on to „udělá za mě“. Já mu ale přitom budu úplně k dispozici, budu jeho služebnicí.
       Tato pokora, odevzdanost, schopnost následovat, schopnost netlačit na pilu, schopnost sloužit, aniž bych tomu musela přesně rozumět patří k vysoce projevené ženské energii.
       Není náhodou, že ze známých osobností tyhle vlastnosti v téhle míře měli jen světci. Ale mají to i bezejmenné řeholnice a co je pro nás důležitější – má to každá matka, která si nejde požádat o příplatky za noční, ale o své dítě se stará, i když za to nemá žádné peníze a i když se nevyspí a je díky tomu šťastná. (Když to sice matka dělá, ale je přitom nešťastná, chybí ji právě jen ženská energie k tomu, aby ve stejné situaci byla šťastná).
       Příklad ve světě sportu mám také, ale je třeba pochopit, že nelze dát sportovní supervýkon, když ležím na gauči od dětství. Příkladem použití ženské energie ve sportu je pro mě Martina Sáblíková. Poprvé jela závod na kole a vyhrála ho proti soupeřkám, které tvrdě trénovaly jen kolo. Ona samozřejmě nemohla být pasivní, ale kolo měla jen jako součást tréninku, bez toho, že by trénovala, jak na něm vyhrávat.
       Martina je bohužel i příkladem toho, že přílišné se odevzdání nesprávným lidem má negativní důsledky. Kdyby byla Martina hodně v mužské energii, pohlídala by si, aby na olympiádě to kolo mohla jet a kdyby ne, neinvestovala by do toho závodu.
       Na druhou stranu kromě psychické újmy a kromě ztráty v tréninku rychlobruslení ji určitě neuškodilo to, že trénovala na kole. A jestli je skutečně spíše v ženské energii, tak už to dnes neřeší a žije tím, co je tady a teď.
       Aby bylo jasno, Martina Sáblíková není ideální příklad ženské energie. Ale je asi nejvíc v ženské energii z vysoce úspěšných sportovců. Protože vrcholový sport je protikladem ženské energie.
       Pokud chcete uspět ve sportu, ženská energie nebude příliš úspěšná strategie, ale v některých situacích i tam bude její použití k nezaplacení. Pokud je Vaším snem úspěch, je třeba se naučit hlavně mužskou energii.
       Když chcete být šťastný/á, spokojený/á, mít dobré vztahy, bude daleko účinnější ženská energie, pokud jste žena a kombinace mužské a ženské energie, když jste muž.

7. Pokud chceš splnit svůj sen, jdi si za tím a současně se odevzdej tomu, co je nad tebou

       Ke splnění každého snu je třeba správná kombinace mužské a ženské energie. Ale v dnešní době je mnoho lidí, kteří mají „neutrální“ energii. Ani to, ani to. A to pak vede k „neutrálnímu životu“. Ani ryba ani rak. Ani úspěch ani propadák. Ale také žádné štěstí ani spokojenost. Spíš nuda a neuspokojení.

8. Neriskuješ? Budeš nešťastný/á

       Pokud se stále držíš v zajetých kolejích, ve své komfortní zóně, nečekej ani štěstí ani spokojenost. Čím víc ustupuješ svému strachu, tím víc nad tebou přebírá vládu. A tam, kde vládne strach, tam je nespokojený život.
       Na druhou stranu neriskuj zbytečně. A dokonce existuje možnost, že nebudeš riskovat vůbec, že zůstaneš ve komfortní zóničce a přesto budeš spokojený/á. Stačí, když si za to vezmeš zodpovědnost.
       Jeden můj oblíbený aforismus říká, že Manželství z vypočítavosti může být šťastné. Když výpočty byly správné.
       Takže i život z vypočítavosti (to je ten, ve kterém vůbec nic neriskuješ, aby sis splnil/a svůj sen) může být spokojený. Jen si musíš každodenně připomínat a být vděčný/á za svůj život, protože druhou volbou bylo to nebezpečí, kterého se tak moc bojíš, že raději nic neměníš, i když Ti není úplně dobře.

To nejdůležitější

       Přijetí zodpovědnosti za svůj život není snadné pro někoho, kdo to tak dosud nedělal. Chce to hodně práce a je třeba to trénovat (třeba na mých kurzech).
       Napravit chyby místo obviňování patří k zodpovědnosti za vlastní život. Dalo by se říci, že mám buď čas na obviňování nebo na nápravu.
       Vidět pozitivní v tom, co mi nejdřív připadalo jako negativní, se pravdivě nenaučíte na kurzech pozitivního myšlení. Tam jen překryjete pravdu smyšlenkou a svým způsobem si cestu k pravdivě pozitivnímu myšlení na mnoha takových kurzech jen zkomplikujete. Protože být falešně pozitivní je sice o mnoho lepší, než být negativní, ale vede jen k předstírané spokojenosti.
       Pokud chcete skutečné štěstí a spokojenost, nesmíte ignorovat to, co je negativní, pokud to skutečně negativní je.
       Přemýšlel jsem několikrát o tom, že bych udělal kurz na to, jak vidět pozitivní v negativním, ale nejsem si jistý, že se to dá naučit za jeden kurz. Takže zatím je to tak, že když se to chcete naučit, choďte na mé kurzy a dívejte se. Uvidíte to mnohokrát a časem si z toho uděláte zvyk.
       Ale je dovednost, která se dá trénovat poměrně snadno – mám celý cyklus Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU, kde se učíme, jak jít do mužské a ženské energie.

Pomalu se vařící žába

       Když dáte žábu do studené vody a pomalu ji ohříváte, žába si změn teploty nevšimne a uvaří se.
       Kdybyste ji dali do horké vody, vyskočila by.
       Proto paradoxně jsou na tom někdy lépe ti, kteří mají skutečně velký problém. Mají větší motivaci najít cestu, než ti, co je jejich život „zahřívá pomalu“.
       Pokud chcete naplnit svůj sen nebo najít, jaký máte nebo dokonce se dostat do stavu, kdy už máte doděláno až do konce svého života, přijďte na mé kurzy a začněte měnit své návyky.

Škodlivé sny

       Jsou sny, které je lépe nenaplnit. Například takový Hitler kdyby si neplnil svůj sen, bylo by milionům lidem lépe a i on sám by žil déle a lépe.
       Pokud máte sen, jehož součástí je škodit druhým lidem, není to Váš sen. Na druhou stranu, pokud jste sadista a nemáte sny o zabíjení, můžete ho zrealizovat s tomu odpovídajícím masochistou. Oba pak budete naplnění.
       Mým pravidlem je, že nikdo nesmí být zabit a nikdo nesmí dojít k trvalé újmě. V rámci těchto mezí, když si najdete parťáka pro splnění svého snu, obohatíte dva lidi (sebe a toho opačného).
       Pro některé lidi je nepochopitelný třeba koncept šťastné otrokyně. Kdo to nezažil, nedokáže pochopit, že někdo může být skutečně šťastný jen proto, že smí sloužit a že je zbaven břímě rozhodování.
       Já také nedokážu pochopit, jak může někoho naplňovat jinému škodit nebo si nechat od jiného škodit, ale věřím, že zdraví sadisté a zdraví masochisté skutečně existují.
       To, že existují nezdraví sadisté, kteří chtějí zničit všechny ostatní nebo nezdraví masochisté, kteří si nechávají ublížit, aniž by je to učinilo šťastnými, to víme všichni. Ale kvůli těmhle zrůdám (nezdraví sadisté) a ubožákům (nezdraví masochisté) bychom to neměli zakázat těm, kteří z toho mají zdravé potěšení a kteří bez toho nenaplní svůj život.

Každý sen je v pořádku, když mám správného parťáka

       Pokud dodržíte výše zmíněné dvě pravidla (žádná smrt a žádné trvalé následky) a když si vezmete zodpovědnost za následky a za jejich odčinění, je každý sen v pořádku.
       Ať už máte jakýkoliv sen, můžete se naučit, jak ho naplnit tak, aby byli obohaceni nejméně 2 lidé.
       Jen je třeba se to nejdřív naučit. Představte si, že by nikdo neuměl řídit auta a najednou by tady auta byla. Kolik by bylo smrtelných nehod. Bylo by rozumné kvůli tomu auta zakázat?
       Nebylo by lepší lidi naučit, jak řídit? Většina lidí má sny, jichž se bojí, protože se bojí, jak by to dopadlo. Je to jednoduché – když to umím, obohatím sebe i lidi kolem sebe. Když to neumím, ublížím sobě i druhým.
       Mnoho lidí proto rezignuje na své sny. Já nabízím něco jiného – co kdybyste se naučili dovednosti, které jsou potřeba k tomu, aby Vaše sny obohacovali a nebo dokonce trvale bohatili Vás i Vaše okolí?
       A k tomu slouží mé kurzy. Ano, také pomáhají uzdravit problémy, mít lepší vztahy, mít víc peněz, žít lépe a mnoho dalšího. Ale to nejdůležitější, co Vám mohou dát – naplnit Váš život tak, že přitom bohatíte i životy ostatních jen tím, že jste.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz