Stěžuj si nebo to změň
Když se objeví nějaký problém, co uděláte jako první? Jdete ho řešit? Chcete před ním utéct? Stěžujete si na to, že se to stalo? Hledáte viníka?
Existuje miliony neefektivních způsobů, jak se k tomu postavit. Ale v principu máme 4 základní možnosti:
- 1. Nedělat nic.
- 2. Zabývat se tím neefektivně (stěžovat si, zlobit se, litovat se, hledat viníka)
- 3. Vyřešit to.
- 4. Přijmout, že to zatím neumím vyřešit.
1. Útěk
má jednu velkou výhodu. Neztrácím čas a některé věci se vyřeší tím, že je ignoruji. Ale podstatné věci se vrátí a obvykle v horší podobě.
Útěk znamená, že se chci vyhnout konfliktu. Ten konflikt je vždy ve mně a často je i venku.
Možná se bojím postavit sám za sebe. Možná se bojím toho, co vlastně chci. Možná se bojím neúspěchu.
Najděte, čeho se bojíte a zkuste tomu čelit. S každým úspěchem Vám bude líp.
2. Prodlévání v problému
Jsme jen lidé a je v pořádku, když si chvíli stěžujeme, zlobíme se, hledáme viníka nebo na koho to shodit. Ale funguje to jen ve státních organizacích a velkých mološích a i tam jen někdy. A i když to funguje z hlediska vašeho postavení, je tento způsob toxický pro Váš soukromý život.
Tyhle věci se nejlépe ukazují na něčem snadno počítatelném, ale platí ještě víc i na věci podstatnější:
Co je lepší? Ztratit deset tisíc a vědět, kdo za to může nebo ze ztráty udělat zisk, byť třeba i jen jediné koruny?
Navíc když obviňujete druhé, hrozí Vám, že druzí začnou obviňovat Vás.
Myslíte, že bude mít velkou chuť Vám pomoct při řešení problému někdo, na koho se zlobíte?
Je pravda, že stěžováním na chvíli získáte podporu, ale když si budete stěžovat příliš dlouho, možná se Vám budou všichni vyhýbat.
3. Řešení
Když jsme emočně dospělí, nestaráme se o nic jiného, než jak daný problém vyřešit. Najít viníka je sice rychlejší, ale problém tím nezmizí.
Když je naším cílem řešení, děláme praktické kroky k tomu, aby se to vyřešilo. Někdy je ale tím úplně nejlepším krokem podstoupit terapii na to, abychom si z cesty odklidili překážky, které si tam sami dáváme.
Většinu problémů si (podvědomě) tvoříme sami. To je moc dobrá zpráva, protože si to také sami můžeme uzdravit, abychom si to už pro příště nedělali.
Pokud se něco ve vašem životě opakuje, najděte si někoho, kdo Vám pomůže najít skutečnou příčinu (tedy tu, která je ve Vás) a uzdravit si ji.
Když si najdete někoho, kdo Vás povede např. cestou vnitřního dítěte, jako bonus dostanete to, že příště si budete umět víc pomoct i sami.
Když přijdete ke mně na konstelace, jako bonus dostanete to, že se budete umět příště víc naladit sami na sebe, začnete si rozvíjet intuici a pochopíte určité základní zákonitosti, díky kterým to příště bude snadnější a třeba se i některým dalším překážkám sami vyhnete.
4. Přijetí
Někdy daný problém nejde vyřešit. Jsou prostě věci, které jsou nad naše síly. Nebo jsou ZATÍM nad naše síly.
V takovém případě je nejlepší z hloubi srdce přijmout fakt, že ZATÍM na to nemám. A chvíli se tím nezabývat.
Postup
Když se objeví problém, s většinou si poradíme sami. Prostě uděláme praktické kroky a problém se vyřeší.
Když to nezvládneme sami, můžeme požádat o pomoc.
Když praktické kroky nevedou k cíli, je dobré se podívat do svého vnitřního světa a najít, proč si daný problém způsobuji.
Příklad: Představte si, že máte problém v práci, třeba se šéfem.
Pokud Vám něco vytýká, zkuste tu práci příště udělat lépe. Pokud je skutečným problémem jen kvalita Vaší práce, Vaše snaha bude mít skoro určitě efekt.
Ale možná to nebude stačit. Pak můžete poprosit o pomoc kolegu. Když ani to nepomůže, můžete si popovídat se šéfem, aby Vám řekl, co přesně od Vás potřebuje.
Když ani to nestačí, postavte si konstelaci na Váš vztah se šéfem. Možná se ukáže, že tohle není práce pro Vás. A Váš šéf je tak hodný, že je na Vás zlý, aby Váš vyštval.
Nebo prostě máte osobní problém se šéfem. Třeba mu připomínáte nějakého flákače. Tohle se dá v konstelaci snadno vyřešit a Vy přijdete do práce a za polovinu snahy budete mít 3x víc koláčů.
Nebo se ho bojíte natolik, že v jeho přítomnosti děláte chyby, které byste jinak nedělal. I to je poměrně snadno řešitelné.
Ale někdy je to prostě tak, že šéf je psychopat a když z práce neodejdete, prostě nebudete mít klid. Vy si musíte vzít zodpovědnost za to, co uděláte. Ale když se rozhodnete, že z nějakého důvodu nechcete odejít, i tady existuje řešení: „Přijímám, že to ZATÍM ještě neumím vyřešit. Ale kvůli … tady zůstávám.“
Jakmile přijmete svou zodpovědnost, uleví se Vám. Když si budete uvědomovat, že je to Vaše rozhodnutí a že ho můžete kdykoliv změnit, bude na Vás mít šéf menší vliv.
Co je cennější?
Objevil jsem vzorec, který Vám ukáže, zda máte nejdřív dělat praktické kroky a až v případě neúspěchu podstoupit terapii nebo je pro Vás lepší nejdřív si to vyřešit v sobě uvnitř. Když platí, že
cena peněz < cena času + cena vašeho života,
je dobré při sebemenších problémech si je uzdravit uvnitř. Problémy pak často zmizí, někdy se zmenší nebo se stanou snadněji řešitelnými.
Když je to naopak, tedy
cena peněz > cena času + cena vašeho života,
je dobré se nejdřív pokusit to vyřešit sám nebo s pomocí přátel. Až když to nebude stačit a problém pořád přetrvává, až pak dejte své těžce vydělané peníze na to, aby Vám bylo líp.
Takže jako študák bez peněz si spíše budete snažit problémy řešit sám,protože máte málo peněz, ale hodně času. Pozorně si pročtete třeba mé stránky a už i jen z nich najdete nějaké postupy, které Vám mohou pomoct.
Naopak pokud si vážíte svého času a života víc, než svých peněz, rád je investujete do toho, aby Vám bylo lépe, aby Váš život běžel více jako dobře seřízené hodinky. A nakonec uvidíte, že to byla ta nejlepší investice.
Nejhorší investice
je naopak investovat čas do stěžování si, zloby, vzteku, hledání falešných viníků, hraní her, úniků do fantazie a podobných neefektivních cest. Čím víc času strávíte takto, tím hůře pak budete nacházet skutečnou cestu k tomu, aby Vám bylo líp.
Dobrý terapeut Vám dá čas i na to, abyste si postěžoval, naštval se, hrál si hry či hledal viníky. Ale brzy se Vás zeptá: Skutečně to chcete takhle? Nebylo by lepší si to vyřešit?
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků
MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com
Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.