Proč marxismus nikdy nemůže fungovat. A proč se o to budou lidé pořád snažit

Publikováno 15.7.2024

Proč marxismus nikdy nemůže fungovat. A proč se o to budou lidé pořád snažit

       Dnes mi došla základní myšlenka marxismu. A ta zní, že kapitál je něco, co má jen jeden cíl a tím je vykořisťování dělníků.
       A tudíž je třeba zestátnit veškerý kapitál, aby ten pracoval pro dobro dělníků.

Představa, že by se někdy kapitalisté celého světa spojili,

       je ale iluzorní. Protože jeden kapitalista pracuje pro zisk (příkladem je pan Andrej Babiš, což je spíše oligarcha), jiný pracuje pro to, aby se poskytla co nejlepší služba jeho zákazníkům (pan Jančura), jiný prostě proto, že se jeho práce jinak dělat nedá (moje sestra by bývala daleko raději zůstala pracovat pod OÚNZ i za tu cenu, že by měla menší plat), další proto, že ho jeho práce baví (já). A podobně každý kapitalista může mít mnoho důvodů, proč pracuje jako kapitalista nebo řídí kapitalistický podnik nebo si z něho jen bere a nechá pracovat jiné pro sebe. A někteří kapitalisté dokonce mysleli na své zaměstnance víc, než když byl jejich podnik zestátněn (např. Baťa).
       Zatímco když se všechen majetek dá lidu, tak automaticky vznikne jedno vedení, které jde jedním směrem. A právě tehdy se ukáže genialita pana Adama Smithe, který jasně ukázal, že když necháte lidi, aby každý pracoval pro své vlastní dobro, tak výsledek je maximalizace dobra pro všechny.
       A právě neúspěch marxismu ukazuje, že když se pokusíte naplánovat dobro, tak tím vzniká chudoba. Do extrému byla dovedena v Severní Koreji. Ale i chudoba všech komunistických států, které byly satelity SSSR ukazuje totéž, byť v menší míře a díky tomu, že Evropa byla vždy bohatší, než Korea. Tedy teď už ne, protože Jižní Korea naopak mnohé státy Evropy už předstihla.

Ale co Somálsko, Zimbabwe a Haiti

       Jsou právě příklady, kdy kapitalismus byl potlačen. V Somálsku byla příčinou občanská válka. V Zimbabwe bylo příčinou vyhnání bílých. A Haiti je dnes pod nadvládou gangů.

Socialismus funguje jen v Číně a ve Vietnamu

       Ale není to marxismus. Ten skončil v Číně v roce 1976 spolu se smrtí Mao Ce-tunga, který se díky jeho pokusům o velký skok a pak tak zvanou kulturní revolucí, tedy boje proti „lidem u moci, kteří jdou kapitalistickou cestou“ se dostal na druhé místo v žebříčku lidí, kteří způsobili smrt nejvíce lidem. Předstihl ho jen Stalin. Zatímco Hitler byl s velikým odstupem až třetí.
       A od roku 1976 šla Čína tzv. Třetí cestou. Tedy moc měla KS Číny, ale ekonomiku vedla způsobem západním, tentokrát bez obav o život.

Marxisté nevidí ani rozdíl mezi drobným podnikatelem,

       který se má hůře, než běžný zaměstnanec a mezi podnikatelem typu Andreje Babiše. A oba dva by nemilosrdně zestátnil.

A proč se pořád rodí noví marxisté?

       Protože lidem, kteří si nikdy nevydělali ani korunu prací pro dobro ostatních, se pořád zdá divné, že by mohl platit základní zákon ekonomie: Dělej to, co nejlepší pro tebe a když totéž budou dělat miliony, tak všichni dostaneme nejvíc.
       Oni všude vidí spiknutí a proti tomuto spiknutí musí vzít celý majetek všem (komunisté), všem židům (nacisté, neboli nacionální socialisté, což něco úplně rapidně jiného (konec ironie), než je internacionální socialismus, tedy komunismus) nebo aspoň ho pořádně zdanit a použít ho pro dobro všech (zelený komunismus v Bruselu). A pak je logické, že za posledních dvacet let se zvětšil rozdíl mezi USA a Evropou o celých 82%. A nejen USA je na tom lépe, i Čína s jejím kapitalismem pod dohledem KS Číny daleko předbíhá Evropu s jejím zeleným socialismem.
       
       

Připojte se ke skupině O zdraví a vztazích

       https://www.facebook.com/groups/dotazyzdravi Tam se snažíme o spolupráci klasické medicíny a vědoteriky. Vědoterika je to nejlepší a nejúčinnější z ezoteriky vybrané na základě vědeckého pozorování výsledků.

       
Přihlásit na kurz se můžete tady.
       

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

       
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz