Blízkost oživuje

Blízkost oživuje aneb Seznamka se životem

       je nový kurz, na kterém se budeme učit blízkosti. Budeme poznávat druhé lidi trochu jinak. Tento kurz je současně seznamkou se životem v celé jeho kráse. A pro nezadané se může stát i velmi zajímavým a hlubokým způsobem, jak se seznámit s novými lidmi. Současně zadaným dává možnost se blíž seznámit se svým partnerem a také najít, co vlastně ve vztahu chceme. A to všechno v bezpečném prostředí, kde budou respektovány Vaše hranice.
       Kurz je vhodný zejména pro ty, kterým chybí láska, blízkost, sdílení, porozumění. Vynikající je také pro ty, kteří trpí únavou nebo tím, že mají chladného nebo odtažitého partnera. (nebo žádného).

Chybí mi blízkost (a překlad do mužštiny)

       Aktualizace: Od okamžiku napsání článku jsem zjistil lepší překlad do mužštiny.
       V běžném životě si dovolíme zažít blízkost jen s pár lidmi. Často ale ani to ne. Mnoho žen si stěžuje, že si nejsou s partnerem blízko, je zajímavé, že ze strany mužů tuto stížnost slyšíme podstatně méně často. Ale pokud Vám není Váš partner blízko, znamená to, že to ani Vy neumíte! Protože kdybyste to uměla, partner by se blízkosti nemusel bát.
       Důvodem, proč tohle muži neřeší, je to, že oni by měli být aktivní. A tudíž muž by měl regulovat blízkost ve vztahu. Klasický případ obvykle je, že muž chce být blíž a tudíž jde blíž, ale narazí. Protože muži chtějí být blízko určitým specifickým způsobem. Muži si nestěžují na blízkost, protože pro to mají jiné slovo.
       Takže pokud si milý muži stěžuješ na to, že je partnerka odtažitá nebo že je studená, chladná nebo frigidní nebo pokud si už ani nestěžuješ, protože sis našel milenku, tento kurz Ti může pomoci mít toužící ženu, aniž by ses nutně musel rozvádět.

Blízkost nás léčí a vyživuje

       V přirozené společnosti bychom si mohli být blízcí všichni. Blízkost nemusí znamenat sex a mnoho lidí ví, že sex vůbec není zárukou blízkosti.
       Blízkost prostě znamená, že sdílíme (Překlad do mužštiny: Užíváme si chvíle), aniž bychom měli povinnost sdílet svá těla sexuálně. Blízkost je stav, po kterém všichni toužíme, jen je to tak daleko, že jsme zapomněli, že to vlastně chceme. Blízkost znamená, že energie mezi námi proudí a každý z nás se obohacuje o energie toho druhého, aniž by kdokoliv cokoliv ztrácel.
       Mnoha lidem chybí láska. Ale lásku ve skutečnosti nemůžeme cítit jen k jednomu člověku. Když jsme zamilovaní nebo když milujeme, vidíme všechno jinak. I když by nás ani nenapadlo se vyspat se sousedem, přesto ho (oproti stavu, kdy nejsme zamilovaní) milujeme. Ve stavu proudící (nikoliv zablokované) zamilovanosti nebo lásky milujeme všechno a i to, co jinak nenávidíme, tak minimálně o něco víc návidíme.

Kdo touží po lásce, touží po blízkosti

       Viděli jste někdy zamilovaný pár, jak se na sebe dívá? Jakoby mezi nimi něco teklo. To něco je láska a ve skutečnosti je to sdílení energií. Proto zamilovanost po určité době automaticky odeznívá. Nelze být zamilovaný po 5 letech soužití, ale můžeme milovat kdykoliv. Jaký je mezi tím rozdíl?
       Zamilujeme se do toho, kdo představuje to, co nemáme. Druhou možností je to nenávidět. To jsou dva způsoby, jak to mezi námi může proudit. Proto my moc nerozhodujeme, do koho se zamilujeme. Proto se proti vůli všech Kapuletů i Monteků mezi Romeem a Julií rozproudila zamilovanost, zatímco všcihni ostatní sdíleli skrze nenávist. Když něco nenávidíme a nechceme tím být, Vesmír se postará, abychom se do toho my nebo naši potomci zamilovali. A když v té době neuděláme, co je potřeba, až odezní zamilovanost, přijde nenávist. (Když to odmítáme) nebo lhostejnost (když jsme to přijali, ale nebylo mezi námi nic jiného).
       Když se dovolíme zamilovaností jeden druhého obohatit a když jsme schopni lásky, pak zamilovanost přirozeně přejde do lásky. Problém našeho společenského uspořádání je, že věříme, že můžeme milovat jen jednoho člověka. Pak musíme starou lásku opustit, abychom se mohli znovu zamilovat. A když nám chybí láska, je zamilovanost jednou z mála možností, jak znovu začít žít.
       Kybychom chápali, jak je to doopravdy, mohli bychom milovat postupně stále víc a víc lidí, až bychom se dostali do stavu trvalé lásky ke všemu a ke všem. (I v tomto stavu bychom mohli i nadále být sexuálně věrní! - nepleťte si prosím lásku a věrnost).
       Láska, zamilovanost a blízkost jsou možné jen tam, kde nestojí nic v cestě proudění eneergií mezi námi. Tam, kde si překážky klademe, tam je strach, odtažitost nebo nenávist.
       Vzpomeňte si na zamilovanou dvojici. Jakoby najednou oba omládli. Stejně tak milující se lidé vypadají mladší. Víte proč? Protože nekladou zábrany proudění energií minimálně s tím jedním člověkem. Proto ten název blízkost vyživuje. Protože každý jsme jiný a každý z nás má trochu jinou energii. Jakoby jeden z nás byl knedlík, jiný omáčka, třetí hovězí, čtvrtý limonáda.
       Když si dovolíme ochutnávat všechna jídla (a nemusíme s nimi mít sex, dokonce se jich nemusíme ani fyzicky dotknout), budeme cítit všechny chutě a mít všechny vitamíny. Ale v reálném světě většina z nás chce pořád jíst jen to jedno a pak se divíme, proč se nám to přejedlo a proč po 7 letech vztahu přichází krize. (Nyní už dokonce statistici zjistili, že zejména po 3 letech).
       jezte pořád jen jedno jídlo a určitě se Vám přejí. Mějte pestrou stravu (energetickou) a pak budete toužit po tom Vašem nejoblíbenějším.

Blízkost prodlužuje a zkrásňuje život

       I to je důvodem, proč lidé pozitivně naladění žijí déle a radostněji. Protože mají k druhým lidem blíž a víc sdílejí. Jsou opice, které většinu dne tráví vzájemnou péčí o srst. V lidštině bychom tomu asi řekli vzájemnými masážemi a hlazením. Rozhodně jsou si při tom blízko. Když se nad tím zamyslíte, určitě chcete radši mít víc peněz a cestování?
       Možná bychom se mohli vrátit tam, kde už jsme byli. Ne úplně, protože když se budeme jen hladit, zapomeneme na všechno ostatní a vystrašené opice nás ze strachu vyhubí. Ale co takhle trochu? Co si každý den dovolit přijmout víc energie jinak, než ústy a jinak, než rutinním milováním se.
       Blízkost nám také pomáhá ty druhé milovat. Když druhého poznáme, už se na něj nemůžeme zlobit. Když toho druhého poznáme do hloubky, zjistíme, že je úžasný a milováníhodný. A že můžeme sdílet beze strachu.

Svět, kde nás druzí nevysávají

       Představte si, že jdete do nákupního střediska a místo abyste přišli domu vyšťavení (kdo cítí energie, ví, o čem mluvím), bychom byli nabití. Místo, aby si od nás druzí lidé nevědomky brali, by s námi sdíleli.
       Tam, kde jsme se dříve hádali, bychom místo toho otevřeli ruce a třeba i na dálku se obejmuli a místo, aby energie ubývala, by najednou začala přibývat. Místo, abychom získali pozornost na úkor druhých, by nám ji druzí sami dávali, protože by rozpoznali, jak jsme jedineční.

Pro nezadané

       Když máte problém si někoho najít, skoro určitě máte problém s blízkostí. A na tomto kurzu zjistíte, že je možné zažít bezpečnou blízkost, aniž by mě k čemukoliv zavazovala, aniž bych musela dát své tělo, aniž bych se musel hned uvázat. Běžná lidská blízkost, kterou bohužel v naší společnosti většina lidí zažívá jen ve vztahu a mnozí ani tam ne. A když běžnou blízkost zažívám jen ve vztahu, kde mohu zažít tu skutečnou intimní blízkost?
       Až se tohle stane běžnou blízkostí, dokážete si představit tu míru intimity ve vztahu?
       A čím více blízkosti v životě zažíváme, tím jsme šťastnější a živější. Proto zamilovaní lidé omládnou. My většinou bohužel skutečnou blízkost neznáme, ale můžeme se ji začít učit. A pak budeme moci být ve stavu plnosti každý den.

Musíme se spokojit s málem?

       Většina z nás nepoznala dost partnerů opačného pohlaví na to, abychom si mohli skutečně vybírat. Ve zdravé společnosti je běžné poznávat mnoho lidí opačného pohlaví, aniž bychom s nimi spali, před tím, než si začneme skutečně vybírat. Pak máme už zhruba představu, co vlastně můžeme chtít, co je možné a co chceme.
       Naše způsoby vedou k tomu, že většina lidí se musí spokojit s málem. Když budeme všichni vědět, že existuje auto, které má spotřebu 0,5 litru benzínu na 100 km a přitom má všechny ostatní parametry stejné nebo lepší, než většina aut, budou muset všechny ostatní automobilky udělat také takové auto. Ale ve vztazích je to jinak. Někteří máme roll-royce, zatímco jiní mají trabanta. A přitom “trabant” ve vztahu by se mohl stát alespoň renaultem, jen kdyby věděl jak na to a kdyby k tomu byl přinucen tím, že si každý bude hledat jen to pro sebe nejlepší.
       Na tomto kurzu dostanete zpětnou vazbu a budete se moci naučit, co můžete udělat, abyste mohl/a i Vy dát to nejkrásnější objetí, nejúžasnější dotyk, nejpříjemnější přítomnost a mnoho dalšího. A když si nevyberete partnera na kurzu? No a co? Vždyť venku jsou další 3 miliardy a když zkvalitníte to, co můžete dát, venku o Vás bude rvačka.

Vyléčit svoje představy

       Na kurzu také budete moci zpochybnit Vaše nereálné představy. Mnozí lidé opakovaně ničí svoje vztahy, protože jim nikdy není nic dost. Když uvidíte, že něco není možné, možná se vrátíte zpět na zem a začnete si vybírat z toho, co možné je.

Bezpečí pro Váš vztah

       Když jsem poznal dost, zmizí jeden z důvodů, proč se lidé rozcházejí. Když se začnu učit kvality jiných lidí, bude můj partner/ka mít méně chuti hledat to jinde. Když pochopím, že se mohu naučit vše, co můj partner potřebuje, můžeme začít vytvářet partnerství, kde nebude prostor pro další lidi. Nebo naopak zjistím, že to nechci i za tu cenu, že to bude jinak.
       Když zjistím, že poznávání cizích lidí není nevěra, ale naopak způsob, jak nevěře předcházet, budu mít víc možností v rukávu. Buď se vydám cestou Celistvosti, kde nakonec dojde ke spojení dvou celistvých bytostí, které už nic dalšího nepotřebují. Nebo zůstanu v současném modelu, kde si musím vybírat buď věrnost sobě nebo věrnost partnerovi.

Kurz i pro zadané

       Díky tomu je tento kurz určen i pro zadané. Můžete přijít v páru a rozšířit své partnerství o dosud nepoznané. Pokud chcete oba růst a dávat i přijímat víc, než předtím, bude kurz pro Váš vztah ohromným požehnáním.
       Pokud ale jeden z Vás bude chtít zůstat v závislém vztahu, na tento kurz raději nechoďte. Váš vztah by to nemusel přežít.
       Když na kurz přijdete v páru, budete se moci naučit, co Vám chybí. Možná máte pocit, že Vašemu vztahu něco chybí. To něco nám vždy symbolizují druzí lidé. Proč mého muže přitahuje tahle slečna? Co ona má a já ne? Jak se to mohu naučit? Jakmile se to naučíte, slečna přestane být důležitá, ledaže by Váš vztah byl už předtím mrtvý.
       Mnoho lidí je nevěrných a přitom by stačilo málo, aby k nevěře nemuselo dojít. Stačí, když se moje partnerka naučí to, co hledám jinde a já se naučím to, co chybí mé partnerce.

Šance pro každého

       Blízkost oživuje je kurz, kde se naučíte, jak být lepší partnerkou/ lepším partnerem, aniž byste se museli moc snažit a kde se budete učit, jak k sobě přitahovat ty nejlepší partnery/ky.
       Možná máte špatné zkušenosti se seznamkami. Protože běžné seznamky jen dávají k sobě to, jaký/á jste s někým dalším, takovým jaký je. Ale možná jsem trabant a toužím jen po mercedesu. Pak běžná seznamka musí selhat. Ta umí jen k sobě dát trabanta s trabantkou a mercedes s mercedeskou. Nevěříte? Tak se začněte dívat. Naštěstí to není jen o vzhledu. Čím víc přinášíte do vztahu, tím víc si můžete vybírat. Takže i nejošklivější žena se může stát nejméně vyšší střední třídou a naopak nejkrásnější žena může svým chováním spadnout mezi trabanty (tam to jen trvá o něco déle, protože muži jsou jednodušší stvoření).

Tento kurz dá nezadaným navíc:

       pocítit, jak se zlepšit a jak zvětšit Vaše šance na „seznamovacím trhu“. V seriálu Joey říká hlavní hrdina: „Ale já nevím, jak o nějakou ženu usilovat. To jsem nikdy nedělal. Ony se po mně samy vrhaly.“ Neslíbím Vám, že se Vám tohle stane. Na to jsou určeny jiné mé kurzy (zejména Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU). Ale co kdybyste se „jen“ naučil/a to, po čem ženy/muži touží?
       Zjistíte, co je možné a když budete chtít, odkoukáte to od těch nejúspěšnějších. Toto není kurz, jak sbalit ženu ani seznamka, po jejímž skončení musíte s někým odejít. Toto je kurz, jak se stát člověkem, který ví co chce a umí dát to, co chce dávat. A čím víc budete dávat, tím víc možností budete mít na kurzu i po něm.
       Mnoho věcí se naučíte hned, k jiným dostanete návod, jak se je učit a ty nejdůležitější zatím jen „ochutnáte“. Protože skutečná změna, která jde zevnitř, obvykle chvíli trvá. Ale představte si, o kolik bude Váš život plnější, když budete moci mít to nejlepší pro Vás.

Nemám partnera/partnerku

       Pak skoro určitě neumíte být blízko. Možná znáte svůj vlastní způsob, jak se vyhnout vztahům, spíš ale asi ne. Kdybyste ho už vypozorovali, už byste na tom pracovali. Tady na kurzu se budete moct dozvědět, čím partnery/ky odpuzujete, odmítáte, čím se pro vztah zavíráte.
       Pokud nemáte partnera a hledáte ho, víte přesně koho hledáte? Prošel/a jste si fází intenzivního zkoušení? Nebo hledáte kohokoliv, jen abyste nebyl/a sam/a?
       Víte, že většina lidí se nakonec rozvádí, protože (si myslí, že) nemá pravého partnera? Mnozí z nich ale hledají přelud. A nakonec skončí s někým jiným, kdo je velmi podobný předchozímu partnerovi.
       Mnozí si pak roky vyčítají, že toto partnerství ukončili (byť často nevědomě ! – tedy svým chováním “přinutili” svého partnera, aby se s ním rozešel).

Jak poznat toho pravého?

       Mnoho lidí se s někým vyspí jen proto, aby pak zjistili, že to nebyl ten pravý. Když jsem to tak chtěl/a, je to v pořádku. Ale co když ne? Co když lezu hlouběji do vztahů jen proto, abych zjistil/a, co je ten druhý zač? Mám šanci zjistit, jak ten druhý umí obejmout, jak umí držet za ruku, jak se umí dotýkat (na kurzu se to dělá formou masáže bezpečné části těla), aniž bych se tím k něčemu zavazoval/a? Mohu si někde jinde za 2 dny vyzkoušet mnoho různých druhů objetí, dotyku a přítomnosti a přitom se nemuset k ničemu zavázat a udržet si své hranice tak, jak je chci mít?
       Na tomto kurzu je možné ale ještě daleko víc. Co kdybych se mohl naučit, jaký dotyk je pro mou milou/mého milého nejpříjemnější? Co kdybych se naučil/a léčivě objímat? Co kdybych se naučil/a, co mi dosud chybělo?
       Běžné seznamky nabízejí fotografii, povídání, sdílení mluveného. Ale ve skutečnosti mluvení je nejméně důležité. Jaké by to bylo poznat na jednom kurzu mnoho různých druhů, jak mě ten druhý může držet za ruku, jak umí obejmout, jak o mě dokáže bojovat, jak se umí prezentovat, jak … (ostatní zde nevyslepičím, abyste měli víc důvodů přijít na kurz), aniž bych se s ním musela vyspat? To nejdůležitější nemohu poznat, dokud si k sobě nebudeme blíž. A blíž si normálně umíme být jen když už spolu chodíme. Na kurzu si můžeme být blíž i s úplně cizími lidmi a zažít tuto novou zkušenost a ta nám mimo jiné pomůže se i méně bát. Protože ve skutečnosti je jen jeden důvod, proč se bojíme blízkosti, lásky i vztahů: Strach. A čím víc si strachy uzdravíme, tím budeme otevřenější pro cokoliv, co si vybereme. A čím víc se umíme otevřít tam, kde chceme, tím lépe se pak budeme umět zavřít tam, kde si tak vybereme. Takže paradoxně blízkostí můžeme dojít k větší schopnosti se umět pochránit před tím, co nechceme.

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com/blizkost

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

Propozice ke kurzu a místo konání najdete zde. Termíny jsou zde.

Pokud chcete sami tento kurz zorganizovat Vás, ozvěte se mi na prihl@smysl.com
nbsp;Blízkost oživuje je kurz, kde se nbsp;

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz