Kouzlo dotyku

Kouzelný dotyk

       Když se člověk narodí, sejdou se u jeho kolébky (nebo inkubátoru) 3 sudičky:
       První, ta pozvaná a hodná, mu řekne: Dávám Ti dar doteku. Tvůj dotek bude uzdravovat, Tvůj dotek bude vzbuzovat potěšení, Tvůj dotek bude tím nejlepším, co můžeš druhému dát.
       Ale pak přijde ta druhá, ta, které bylo líto, že nebyla pozvána: Ale zapomeneš na to, že jsi takový dar dostal. Místo jemného přijímajícího doteku budeš dávat facky, budeš mlátit, budeš ubližovat, abys zapomněl, jaká kouzelná MOC v Tvých rukou je. A aby toho nebylo dost, i když poznáš, že Tvůj dotek vzbuzuje žádost, nepoznáš, že dotek není zkratkou, ale cestou. Postupně se Tvého dotyku začnou Tví blízcí bát, protože si budou pamatovat, jak byla Tvá ruka nešetrná. A pak i Tobě se zavře cesta k tomu znovu si vzpomenout na ten největší dar, který jsi dostal.
       Naštěstí se kdesi z ničeho nic objevila třetí sudička: Když začneš doufat, objeví se cesta, jak tuto kouzelnou moc znovu nalézt. Možná bude zahalena do latinských slov, možná ji někdo udělá tak složitou, že ji nepoznáš hned. Ale věz, že já, NADĚJE, jsem vždy s Tebou a pomohu Ti, když budeš potřebovat.
       A protože každý z nás má NADĚJI neustále u sebe
(i když ji od sebe odstrkáváme, nikdy se nenechá donutit k tomu, aby nás opustila navždy a trvale), máme všichni možnost znovu se rozpomenout na to, jaké to bylo, když náš dotyk pomáhal, když náš dotyk léčil a když náš dotyk obnovoval to, na čem nám záleží.
       Zde končí pohádka a začíná mé pozvání.
 

Malé cvičení

       Pohodlně se uvelebte a na chvilku zavřete oči. A pak se jemně dotkněte sami sebe. Jemňoulince se “skoro dotýkejte-skoro nedotýkejte” své kůže nebo svých chloupků. Dělejte to pár minut a zažijete něco nového. Po určité chvíli zjisíte, že je to nejen příjemné, ale že Vás to obohacuje na mnoha dalších úrovních.
       Ve skutečnosti bychom měli být všichni šťastní.
Pokud mám peníze na jídlo a základní přežití, vše ostatní, co mi přináší štěstí, je zadarmo nebo se penězi nedá zaplatit. Ale my jsme se tak moc vzdálili sami od sebe, že jsme zapomněli. Návrat k našemu tělu a jeho vnímání nám pomůže zažívat více štěstí a spokojenosti, aniž bych o cokoliv přišel nebo to jakkoliv narušovalo životní prostředí či planetu.
       Ale protože jsem se od svých těl odpoutali, umíme se k nim vrátit jen v jedné situaci a někdy ani to ne. Ale naše těla nám umožňují prožívat blaho a spokojenost po celý den. Stačí se naučit se dotýkat sám sebe a druhých.
 

Co nám říkají vědci:

       Podle neurofyziologických výzkumů je stimulace centra libosti u člověka důležitější, než příjem potravy. Odborníci dokonce tvrdí, že stimulace center libosti má pro přežití nejvyšší hodnotu. (zdroj: Jan Cimický, Usměvavý Buddha, str. 162).
       Ono to dává i logický smysl: Když mi je dobře, budu mít víc energie a potravu si najdu. Ale když dám přednost potravě a bude mi energeticky špatně, sice mám na chvíli naplněný žaludek, ale nebudu mít energii (nebo budu mít příliš velkou depresi) na to utéct před dravcem a zemřu. Pokud má nejvyšší šanci na přežití ten jedinec, který je nejvíce plný energie, pak naplnit vnitřní energii je důležitější, než se najíst.
       „Když se lidé vzdávají vzájemných doteků, vzdávají se toho základního a nejpřirozenějšího jazyka lidských bytostí,“ říká španělská neuropsycholožka Maria Louisa Ferreros. „Polibky, objímání či hlazení posilují sebevědomí a snižují krevní tlak. Lidé, kteří se dotyku bojí, bývají nespolečenští nebo agresivní,“ tvrdí.
 

Prastaré vědomosti a dotyk.

       Většina kultur považuje dotyk za něco přirozeného a léčivého. Prakticky všechny léčebné systémy všech dob, které se dochovaly, věří, že lze léčit dotykem, pohlazením či předáváním energie.
       Podle čínské medicíny jsou dokonce hlazením povrchu těla „hlazeny“ i vnitřní orgány. Proč nám doteky tak svědčí? Jemné hlazení kůže aktivuje lymfatický systém, který se stará o odstraňování škodlivých látek z těla. Při hlazení a mazlení se navíc vyplavuje celá řada hormonů, které jsou pro organismus důležité a zvyšují hladinu oxytocinu. Tento hormon může za většinu našich libých pocitů – ať už pramení ze zamilovanosti, uvolnění, masáží nebo z meditací. Doteky snižují tělesné napětí a stres, ulevují od bolesti. Podporují vůli k životu. Jestli existuje jediná věc, která nejvíc ovlivňuje kvalitu a existenci našeho života, tak je to právě vůle žít. Jestli nemáte chuť žít naplno a radovat se, jestli máte třeba jen okamžiky, kdy nemáte plnou radost ze života, ve zdravé společnosti byste byli označeni za subdepresivní (=“skorodepresivní“). Ale když u nás to tak má skoro každý, nikoho ani nenapadne, že vlastně všichni máme problém. A tak jednoduchá věc jako dotyky Vás může uzdravit.
       A proč bychom měli dnes věřit čínské medicíně? Byl to jediný léčebný systém, kdy byl lékař placen za to, že jeho pacient je zdravý. Žádný jiný léčebný systém na tuto možnost ani nepomyslel. A navíc jsou tyto poznatky akceptovány i moderní medicínou a čím dál více výzkumů potvrzuje důležitost dotyku, hlazení, objetí a blízkosti.
 

kurz Kouzlo dotyku

       Na kurzu Kouzlo dotyku budeme “dobíjet baterky”, budeme nacházet cesty, jak v sobě najít více energie, jak se napojit na nevyčerpatelný zdroj radosti, lásky, slasti a chuti do života. Budeme uzdravovat depresi a “normální subdepresi”, kterou má v dnešní době skoro každý, jak jsem popsal nahoře.
       Budeme se učit vnímat své tělo a jeho energetické pokračování. Budeme naciťovat naše tělesné i jemnější hranice a naučíme se, jak pohladit toho druhého i bez dotyku. Budeme se ladit sami na sebe a na své jemné a životadárné části.
       Užitečné pro každého, kdo chce zlepšit svůj vztah k sobě nebo druhým, kdo se chce naučit se ladit na to, co je tady vždy. Současně bude vzrůstat naladění na intuici a naše jemnohmotné smysly. Také si při tom užijeme spousty příjemných pocitů a něco se naučíme.
       Naučte se dotýkat sebe a dáte si velký dar. Naučte se dotýkat druhých a dáte velký dar jim. Také díky kráse hlazení zjistíte, že jste důležití. Kdo jednou jedinkrát dal něco velkého, už je navždy důležitý. A něco velkého si můžeme dát každý den. Nemusíme kvůli tomu být prezidenty ani milionáři.
       Pro spoustu žen se otevře něco, čemu už přestali věřit – že i můj muž mě může hladit tak, že z toho šílím. A muž, který tohle umí, jeho sebevědomí samozřejmě získá velkou vzpruhu.
       Také naučím muže, jak léčivě objímat ženu. Mnoho mužů má doma nepříjemno, dusno nebo bouřky jen proto, že neví, co jeho žena doopravdy chce. Muž nemusí být dokonalý a přesto může své ženě dát vše, co ona potřebuje. Stačí pochopit pár základních pravidel, přestat se bát a dát ženě to, co jsem jí chtěl vždy dát.
       Na kurzu budou samozřejmě respektovány veškeré hranice. Nicméně možná zjistíte, že většinu hranic dává náš strach a naše hlava a že když je překročíme, nejen že se nestane nic strašného, ale že naopak konečně najdeme, co jsme vždy hledali – blízkost a naladění. Když se dokážeme naladit na druhé, snadněji také přijímáme své různé části a podosobnosti. Takže výsledkem bude přiblížení se k Celistvosti, naladění na druhé i na sebe.
       Jestli jste už unavení kurzy, na kterých se pořád něco řeší, přijďte si odpočinout a přitom možná vyřešit ještě víc. Na kurz se můžete přihlásit zde.

 
Zde najdete odkaz na článek Dotyk léčí.
 
Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz