Otevřít se lásce

Otevřít se lásce

       Hledáte lásku a myslíte si, že tady pro Vás není? Nevíte, proč Vás nemiluje ten/ta, koho chcete? Zamilováváte se stále do nevhodných partnerů? Už ani raději žádného partnera nechcete,protože jste se tolikrát zklamal/a?
       Nebo prostě jen cítíte, že chcete víc lásky a nějak nevíte, kde je? Nebo chcete oživit svůj vztah?
       To všechno jsou dobré důvody, proč se otevřít lásce.

Proč lásku odmítáme?

       Přijmout lásku není snadné. Pokud jí máme přijmout úplně, vyžaduje to se jí úplně odevzdat . A to je to, čeho se bojíme. Protože odevzdat se lásce znamená, že to nebudu mít ve své moci. A pak začnu cítit svůj strach , který necítím, dokud mám iluzi , že to ve své moci mám.
       Tento strach nás nutí dělat věci, které ve skutečnosti nechceme . Kolik lidí chce bojovat a umírat a přece stačí spustit strach a lidi začnou válčit nebo bojovat. Každý z nás chce mít spokojený život a stačí trocha strachu a místo abychom si spokojeně užívali, co máme, honíme se za jistotami.
       Snažíme se mít vše pod kontrolou, mít jistoty a přitom to všechno je jen iluze. Za tuto iluzi ale platíme neskutečně mnoho. A přitom nezískáme nic skutečného.
       Ale opustit iluzi a nechat se vést láskou je nesmírně náročné, i když víme, co se děje. Natož když to nevíme.

Skutečným důvodem, proč se lásce vyhýbáme, je náš strach.

       Náš strach nám brání dělat, co cítíme a dokonce i jen cítit, co cítíme doopravdy v hloubce pod naším strachem. Proto má tak málo lidí rozvinutou intuici . Protože strach nás vede tam, kde to nefunguje. A my místo abychom se strachu vzepřeli, tak mu podléháme o to víc.
       Strach nám říká, že je to nebezpečné a ono to pak i je. Řešením obvykle není bez rozmyslu udělat, co cítíme. Jednak nejsme naladěni na svůj střed, ale spíše na své strachy. Ale hlavně i strach může mít pravdu a pokud ji nemá, často způsobí, že ji pak nakonec má (sebenaplňující proroctví). Proto nemá smysl dělat věci, kterých se bojíme, když si za to nevezmeme plnou zodpovědnost.

Jaké je tedy řešení?

       Paradoxně řešením je jít do toho a současně nespěchat příliš.
       Zkusit to udělat, i když se toho bojím a neriskovat moc. Když to vyjde, mám pozitivní zkušenost a příště to půjde snadněji.
       A proč neriskovat moc? Protože na příliš velký krok obvykle ještě nemám a riskuji neúspěch, který by posílil negativní nastavení.
       Nicméně někdy musíme riskovat. Mám na to příběh z mého dětství. Tento příběh také krásné ukazuje, jak právě strach vede k tomu, čeho se bojíme.
       Můj táta pocházel z Nového Města na Moravě a já tam často trávil čas na lyžích. Měšťáci uměli dobře lyžovat, já taky, ale jednou si postavili můstek. A aby neměli tolik práce, tak udělali můstek, pak chvíli nic a pak dojezdovou plochu. Já nikdy takový velký skok nezažil, tak jsem se bál a nejel shora. Ale jen z půlky. Asi už si umíte domyslet, co se stalo. Neměl jsem dostatečnou rychlost, abych přejel „nic“ a rozplácl jsem se do dojezdové plochy. Kdybych býval jel shora, bylo by to zdánlivě nebezpečnější (měl bych vyšší rychlost), ale díru bych přeskočil. Možná bych pak i upadl, ale určitě ne tak silně.
       Proto je někdy nejvíc nebezpečné to, co vypadá nejbezpečněji a naopak.
       Naštěstí většina z nás si ve většině situací může dovolit opatrně kousek po kousku zvyšovat „nájezdovou rychlost“ a tím se učit, že nakonec vše zvládneme.
       Na druhou stranu když mám rakovinu a zbývá mi pár měsíců, není moc čas na „bezpečné“ metody, pokud vím, že nefungují. To neznamená, že mám zkoušet nebezpečné a život ohrožující metody, jen prostě musím „skákat tak, abych tu díru přeskočil“.

Proč to neděláme?

       Ale bohužel většina z nás svým strachům nečelí. Bohužel platí: Řekni mi, čeho ses bál ve 20 a já Ti řeknu, čeho se ve 40 bojíš ještě víc. Většina z nás dovolí svému strachu, aby za nás rozhodoval a pak je náš život ve 40 letech naším strachem omezenější, než ve byl ve 20 a v 60 bude ještě víc.
       Dokud nepochopíme, že čím víc strachu ustupujeme, tím je silnější, nemáme šanci. Až to pochopíme, bude to stále těžké. Protože vzepřít se strachu je jedna z nejtěžších věcí. A navíc strach nám tolik přinesl. A co je nejhorší, obvykle si ani neuvědomujeme, že je to strach, kdo rozhoduje. Protože pro lidskou mysl je těžké unést, že za nás rozhoduje náš strach, vymyslíme si pseudoracionální vysvětlení a pak si dokonce začneme myslet, že děláme jen to nejlepší.
       Jako příklad si vezmeme ženu, které ublížil muž. Bojí se jít do dalšího vztahu a dokonce od toho začíná zrazovat kamarádky. A má velmi „racionální“ důvod: Vždyť jsou špatní. Ve skutečnosti se jen bojí. A její strach způsobuje, že si stále přivolává stejné muže. Díky tomu se jich bojí víc a víc. A přitom ona si je do života přivolává, aby se poučila (ne rozumem, ale hlouběji), aby pochopila (že muži se budou chovat podle toho, jak se k nim chová a co k ni vysílá ona a její strach) a hlavně aby muže přijala. Až se jí to podaří, její muži budou odrážet lásku v jejím nitru a už ne její strach.

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

Co tedy udělat?

       Je třeba udělat několik věcí současně. A protože v reálném životě nejde dělat víc věcí současně, tak jednu po druhé a u každého v každé situaci v jiném pořadí:
- je třeba uzdravit strach
(tím se otevřu o maličko víc lásce)
- otevřít se lásce (tím se strach o něco zmenší)
- vzepřít se svému strachu a udělat, čeho se bojím (když to zvládnu, strach se zmenší a tím pádem se víc otevřu jeho opaku)
       Na kurzu Otevřít se lásce budeme dělat všechny tyto body. Pomocí konstelací budeme uzdravovat strach, který nám brání se otevřít lásce.
       Pomocí konstelací, meditace a možná i dalších technik se budeme otevírat lásce. Ale hlavně zjistíme, co to ta láska doopravdy je.
       A občas někoho vyzvu, aby svému strachu čelil. Když to bude příliš silné, řekne Simsalabim a já okamžitě přestanu a tím pádem získá víc důvěry v to, že proces bude vždy respektovat Vaše hranice.
       Ale když to bude zvládnutelné, společně to zvládneme a pak budete moci procítit, že silnější, než jakákoliv technika či kurz je začít tohle dělat v každodenním životě. S rozumem, opatrně, ale dělat. A pak se může právě tento kurz stát začátkem toho nejlepšího, co Vás v životě potká.

Vysoká škola

       A možná na kurz přijde i někdo, kdo půjde dál. Kdo nezůstane u lásky partnerské, ale dovolí mi, abych se ptal víc:
       Umíte milovat každého a vždy? Že je to nemožné? Ano, na nějaké úrovni bezpochyby. Ale to, že to neumíme, není důkazem, že to nejde nebo že to není normální. Je to jen důkazem toho, jak moc jsme se od lásky oddělili.
       A pak budu moci oddemonstrovat rozdíl mezi přeslazenou „láskou“ a skutečnou láskou. Protože lidé, kteří mluví o tom, že milují všechny, se často jen neumí na někoho rozzlobit a díky tomu pak problémy jen potlačují a drží si v sobě.
       Nicméně, pokud znáte ten rozdíl mezi tím, kdy něco nebo někoho přijímáte nebo dokonce milujete a předtím jste to/ho nesnášeli, víte, že každý tento posun přináší lepší život. Protože ve skutečnosti jsem právě přijal něco, co mám i já sám v sobě a tudíž víc miluju a přijímám sebe a tudíž se mi lépe žije samému se sebou i s ostatními a tudíž mám v sobě méně napětí a neklidu a pak si přivolávám méně toho negativného, takže se mi lépe žije a pak víc věřím tomu lepšímu a tudíž si méně přivolávám to negativní …..

I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem

       Ať už jste kdekoliv na své cestě k lásce (a tedy k Životu), jediné, co je důležité: Chcete mít lepší život? Chcete mít láskyplnější vztahy? Chcete se mít dobře? Chcete cítit teplo na srci, které mám při psaní tohoto článku?
       Pokud ano, začněte.
Můžete si jen říct: Otvírám se lásce. Nebo technikami, které umíte, začít uzdravovat svůj strach. Nebo se vzepřít jednomu malému strachu denně.
       Nebo přijďte na kurz. Zažil jsem úžasný pocit. Jednu kupní smlouvu mi ošetřuje právník, který si účtuje nehorázně vysokou cenu. Ale já jsem rád, protože vidím, že mi přináší víc. To, co bych sám nezvládl, on umí. Platím vysokou cenu za jeho hodinu, ale kdybych si to měl udělat já, budu platit víc a hlavně nebudu to mít tak dobře.
       Vy můžete udělat totéž. Můžete ušetřit peníze a platit svým životem. Nebo platit penězi a ušetřit si slepé uličky, kterých právě na této cestě číhá velmi mnoho.
       Těším se na Vás.

Zde se můžete přihlásit na tento či jiný můj kurz.

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.nbsp;nbsp;

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz