Rituály života

Rituály

       nám pomáhají dát našemu životu pevný rámec. “Moderní” společnost se rituálů zbavila a ejhle – najednou máme plno nezakotvených lidí, kteří jsou nešťastní, v životě neukotvení, depresivní a bez smyslu života. Co je však ještě horší – když chybí přirozené přechodové rituály, chybí zdravá mužská i ženská energie, chybí dospělost a úcta ke stáří.
       Rituály dávají našemu životu řád a smysl. Je důležité, abychom věděli a to nejen hlavou, ale i srdcem a celým tělem, kde je naše místo v životě. Že již nejsme děti, ale dospělí. Že již nejsme rodiče, ale prarodiče. Že starší přispívají všem svou moudrostí. Že odchod dětí do světa je začátkem nové důležité etapy života, nikoliv začátkem konce.
 
       Naše podvědomí potřebuje silný stimul, abychom pochopili na všech úrovních, že jsme ukončili jednu etapu života a začali další. Když si tento silný rituální podnět nedáme, zůstaneme v předchozím stavu a náš nový život nebude takový, jaký by mohl být. V naší společnosti je kult mládí a dětství, což vede k nezodpovědnosti a mnoha problémům.
       Když pochopíme na všech úrovních, že každá etapa života je důležitá a každá má svůj význam, budeme mít víc chuti každou z nich plně završit a jít dál. A projít celým životem, nikoliv zemřít jako 70letý puberťák, 70 leté dítě nebo zahořklý stařec. (což jsou všechno příznaky toho, že jsme někde v život uvízli)

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

Jak to probíhá

       Rituály života navazují na kurz Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU a na kurz Uzdravení strachu z mužské energie, z mužů, strachu být MUŽEM. Musíte absolvovat alespoň jeden z těchto kurzů, nejlépe však oba, abyste se mohli přihlásit na týdenní kurz

Rituály života

       Na tomto kurzu se stanete příslušníky „kmene“. Muži si pro cvičení vyberou partnerku, se kterou prožijí „celý život“. Stanou se ideálními rodiči svým dětem. Děti projdou rituálem vzniku a přijetí života, pak „přijdou“ do své rodiny. Tam prožijí ideální dětství a zhruba ve věku 12-13 let se rozloučí se svými rodiči. Projdou si vědomě všemi etapami dětství a nakonec se se svými rodiči rozloučí, aby nastoupili cestu do dospělosti. Její součástí je mužská a ženská iniciace. Po odchodu všech dětí podstoupí rodiče rituál přechodu od rodičů k rodičům dospělých dětí, aby se v budoucnu stali příslušníky rady moudrých.

       Pro ženy je součástí iniciace setkání s Bohyní, která jim dá dar rodit děti. To může být velmi zajímavé tam, kde žena nemůže mít děti. Je to však důležité pro každou ženu, protože dojde k základní změně v nazírání na žeství a ženská témata.
       Pro muže je součástí iniciace symbolické setkání se smrtí, což jediné dělá z chlapců chlapy. Je to bezpečné a současně plně funkční.
       Zhruba větší polovinu kurzu prožijete v rodinách. Zážitek toho, že jsem někomu byl ideálním rodičem, nám dává schopnost změnit výchovu vlastních dětí, začneme se jinak chovat i ke svým vnitřním dětem. Můžeme si prožít vše, co jsme v našem životě nedokončili. Můžeme napravit to, co je třeba napravit. Když to uděláme nanečisto, můžeme to pak doopravdy udělat s větší jistotou a správněji.
       Když si prožijeme ideální dětství, naplníme si své citové nádrže, doplníme to, co nám chybí a co možná celý život toužíme dostat. Dospějeme, naplníme se siloou a mužskou a ženskou energií. Máme najednou možnost žít dospěleji a plněji.
       Jedním z vedlejších efektů tohoto kurzu je navázání trvalých přátelství. Ať chceme nebo ne, „náš alternativní život“ nás ovlivní silněji, než terapie. Můžeme si totiž prožít naše nesplněná přání, zažít to, co v běžném životě nejde a přitom je to bezpečné. Čím vážněji všechna symbolická cvičení vezmeme, tím silnější mají efekt.
       Absolvování tohoto kurzu je nezbytnou podmínkou pro účast na návazných kurzech: Láskyplné zkrocení ženy a Resuscitace lásky.

Nejbližší další kurz Rituály života bude v létě 2012.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz