Projekce a zneužití ezoteriky

Publikováno 1.3.2024

Projekce

       Když jsem si založil skupinu o zdraví na facebooku, myslel jsem si, že současná nechuť k ezoterice je dána ojedinělými jedinci. Ale teď zjišťuji, že lidé, kteří nesnášejí ezo, mají pravdu. Protože čím je daná věc účinnější a schopnější pomoci, tím silněji se může projevit negativní strana.
       A když vidím, že mnozí „takyezoterici“ ani neznají zákon zrcadla, tak si říkám, co znají. Naopak jiní ho znají a místo, aby ho použili pro sebe, tak ho zneužívají, aby poškodili druhé. A dělají to v nejlepší víře. V psychologii je tento pojem známý teprve něco málo přes 100 let jako projekce.
       Na základě toho také vznikly projektivní testy, z nichž asi nejznámější je Rorschachův test. Funguje to tak, že vyšetřovaný člověk dostane „obrázky“, na kterých jsou úplně náhodné skvrny, které ve skutečnosti nic neznamenají. Ale protože naše mysl nesnese prázdno a aby něco mělo nulový význam, začne si do skvrn promítat (projikovat, nesprávně projektovat, proto projekční test) své vlastní významy. A protože skvrny mohou znamenat cokoliv a ve skutečnosti neznamenají nic, cokoliv v nich uvidíte, vypovídá o Vás, nikoliv o skvrnách.
       Takže přijde takhle jeden muž k psychologovi a ten mu dá první obrázek: „Co vidíte?“ „No tady dva souloží, “odpoví muž. „A co vidíte tady?“ „To je jasný grupáč.“ A takhle to probíhá u každého obrázku. Když je vyšetření hotovo, povídá psycholog vyšetřovanému: „Vy jste až neskutečně posedlý sexem.“ A dotyčný mu nazlobeně odpoví: „Já? A kdo mi dával ty sprosté obrázky?“
       V ezoterice se jde dál a zákon zrcadla zní:

Cokoliv vidíš venku, je vlastně tvým odrazem.

       Takže problém, který viděl klient v psychologovi, byl ve skutečnosti v něm.
       Ale to neznamená, že když uvidím auto, tak já jsem auto. To je vysvětlení, které by nás zavedlo do zhouby. Ale když jsem na auto naštvaný, tak je vysoká pravděpodobnost, že naštvaný jsem já a auto za nic nemůže, maximálně ve mně spustilo vztek. A když se takhle začneme dívat na své pocity a když si je umíme uzdravovat, tak pak najednou se nemusíme zlobit na manželku, protože jsem zjistil, že jsem se ve skutečnosti zlobil třeba na svoji mámu, že na dvě minuty (objektivní, dospělý čas) odešla navždy (jak jsem to tehdy cítil já), když mi byly 2 měsíce.
       A po uzdravení už nebudu naštvaný na žádnou ženu, když mě opustí, ať už na týden nebo navždy. Zatímco předtím jsem kvůli tomu dělal strašné virvály.
       A když to neuzdravíte a snažíte se o klid, tak jen potlačujete problém a dřív nebo později se zase rozhoří.

Když se ale spojí ezo a manipulace.

       Vznikne výbušná směs. Protože zákon zrcadla funguje dobře a adekvátně, když ho používáte ke svému vlastnímu poznání.
       Já ho navíc třeba využívám, když mě někdo napadne bezdůvodnou urážkou. Když mi někdo řekne: „Ty jsi ale debil“, tak mu odpovím: „Děkuji za Vaše představení se, já se jmenuji Martin Daniel.“ A ten člověk je tak konsternován tím, že jsem mu nastavil zrcadlo, že s urážkami přestane. Ale obecně i toto je:

Zneužití zrcadla

       je když ho začneme praktikovat na druhé. A to dělají nejvíc ti, kterým nejde o nic jiného, než druhého ponížit a zesměšnit. A tváří se přitom jako ti nejbohulibější lidé.
       Takže když Vám někdo řekne, že to vidíte Vy, protože Vy jste přesně takový, tak mu to vraťte: Takže Ty to máš taky tak? A podle jeho odpovědi poznáte, jestli Vám chtěl upřímně pomoct nebo chtěl Vaše sebevědomí zadupat do země, i přesto že se tváří jako Váš největší pomocník.
       Když začne mluvit o sobě a jak to má on, tak je veliká pravděpodobnost, že se jen nemohl dívat na to, jak si ubližujete. Ale pozor, tím, že jsem to zveřejnil, tak opravdu dobrý manipulant už hledá cestu, jak o sobě něco říct a přitom neříct nic důležitého. Zatímco člověk otevřený, který Vám chce pomoci, řekne něco, co nikdy nemůže říct žádný manipulátor – řekne něco, čím Vám ukáže svoji zranitelnost. Jen si ještě raději ujasněte, že mluví skutečně o sobě. Protože manipulátor umí použít nejdojemnější příběhy. Které ale nejsou jeho.
       A pokud máte podezření, tak ho raději pošlete ho do háje. Vaše psychické a nakonec i fyzické zdraví za to stojí.
       A člověk, který Vám chtěl pomoct, by si měl umět pomoct se zraněním, které jste mu případně způsobil. A bude pomáhat sobě. Zatímco manipulátor bude hledat další oběť.
       A když se všichni naučí ho poslat do pr…, pak mu nezbyde, než konečně začít řešit svou bolest a když ji uzdraví, tak přestane být manipulant. A bude schopen přímého a čestného chování. Což je pravý opak manipulace. Takže tím, že se zastanete sebe, tím nakonec pomůžete i svému manipulátorovi.

Nejdůležitější věc, jak poznat manipulanta

       Je až podezřele moc přeslazený. A chová se jinak na začátku (když ptáčka lapají) a jinak na konci. Protože to už jste lapen.
       Zatímco člověk přirozený a uzdravený se chová sladce, ale nikdy ne přeslazeně. Cítíte se s ním dobře. A chová se tak bez ohledu na to, jestli jste lapen, protože nikoho nechce lapat.
       Zatímco manipulativnímu člověku se v přítomnosti přirozeného člověka dělá zle a tak ho musí ponížit o to víc, čím víc se cítí ponížen jeho přirozeností. A většinou ho donutí, aby reagoval stejně a když ještě připadá přihlížejícím oběť jako pachatel, tím je ještě spokojenější.

Připojte se ke skupině Kruh bezpečí pro Vaše otázky o zdraví a vztazích

       https://www.facebook.com/groups/bezpecneozdravi Tam můžete klást dotazy o zdraví a vztazích v bezpečném prostředí.

       
Přihlásit na kurz se můžete tady.
       

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

       
Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

(c) MUDr. Martin Daniel, 720 235 106, danielma@seznam.cz