otázky pro každého z nás

Otázky, které by si každý měl položit:

       V rodinné terapii je známá věc, že oběť je obvykle nejmocnějším členem rodiny. Ta ubohá chudinka, která vlastně nic nemůže, když se podíváme přesněji, uvidíme, že vlastně často má celý zbytek rodiny ve své moci a krásně jím manipuluje.
       Od té doby, co „vládne lid“, většina válek se začíná tak, jako druhá světová válka: Němci převlečení za Poláky zaútočili na německou vysílačku. Němci se pak vyhlásili za oběť a to vždy vede k většímu zápalu pro věc.
       Stejně tak Mnichovský diktát nebyl jen o tom, že zbabělí Chamberlain s Deladierem ustoupili Hitlerovi. Němcům se podařilo je přesvědčit, že perzekuováni jsou Němci od Čechů a proto si oba mysleli, že dojednali mír. Pozdě pak pochopili, že naletěli tomu, že Hitler dokázal Němce představit jako oběti a Československo jako pachatele.
       Proto buďme vždy velmi obezřetní, když se podezřele snadno najde viník. Současná hysterie s panem Nečasem by nás spíš měla vést k otázkám, než k touze po krvi.

První otázka

       Je možné, aby měla paní Nagyová takovou moc, aby zavedla systém, kdy je na její neoficiální prosbu vyhověno? Nevěřím tomu.
       Pak je nasnadě druhá otázka: Proč jsou zavíráni jen někteří? Proč se nejde po těch, kteří tento systém zavedli a kteří ho možná zneužívali v obludnější podobě. Tím neospravedlňuji paní Nagyovou. Ale ptám se, proč je ve vazbě jen ona.

Druhá otázka

       Trafiky pro přeběhlíky jsou stará známá věc. Dobře, že se jimi policie zabývá. Ale proč právě teď? A proč jen proti některým?

Kde jsou ti kmotři?

       Zpočátku to vypadalo jako zátah proti kmotrům. Ale těm se nic nestalo. A pokud se jim nic nestane, otázka je: Jak je možné, že se kvůli nim začalo vyšetřování, které na ně nedopadlo a místo toho byl sražen premiér krátce poté, co to vypadalo, že chce udělat otevřenou soutěž o Temelín?

Chléb a hry

       Staří Římané dali svým občanům chléb a hry a byl od nich pokoj. Naši mocní (a tím nemyslím politiky) nám dávají zdražování a těžko uvěřitelné náhody. Necháme se oblbnout?

Kdo nám vládne?

       Těžko říct. Ale politici to rozhodně nejsou. Ani druhořadí kmotři typu Janoušek (tím neříkám že by měl vyváznout).
       Ještě důležitější otázka je jakým způsobem nám vládnou. Jak dlouho to ještě dovolíme.
       mimochodem, kdo si myslíte, že bude příští nebo přespříští premiér? Pokud jste sledovali povodně v televizi, možná Vám neuniklo, jak velký prostor je dáván panu Haškovi. Tipnu si, že to bude on.

Pocit

       Kdyby byl pan Nečas skutečně zlý muž, měl by všechny represivní složky pod palcem a nikdy by se mu to nestalo. Právě fakt, že byl svržen poukazuje nepřímo na to, že tato obvinění nejsou tak vážná, jak se jeví.
       Možná že nám právě pan Nečas ukázal, že být v politice a nemít ostré lokty a mít svůj názor je ta nejvíc nebezpečná kombinace.

Jsem proti ODS

       ODS jsem nikdy nevolil, protože ji považuji za vše, jen ne pravicovou stranu. Nicméně zvažme, možná jsme si právě nechali svrhnout premiéra, který sice nemohl dosáhnout na ty nejvyšší kmotry, ale aspoň něco začal dělat. Minimálně je to první premiér v dějinách této země, který umožnil, aby se dalo šáhnout i na něj. To podle mě není málo.
       další premiré už bude vědět: Buď si je podřídím nebo musím být poslušný. Koho a ke komu nechám na Vaší fantazii, sám nevím. Jen začínám mít větší a větší pocit, že jsem divákem něčeho, co se mi setsakra nelíbí.
       A moc rád bych teď věděl, jestli skutečně panu Rathovi vzali flašku od vína a před ním ji otevřeli a bylo tam 7 milionů nebo jestli si ji vzali na 15 minut stranou od všech kromě jednoho svědka. Něco tady příšerně smrdí a nevím, co s tím.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz