Iniciace

To nejdůležitější

       Iniciace nás zasvěcuje do tajemství života, abychom ho mohli plně žít.
       Mužská iniciace dělá z chlapců, mužíčků a mužů skutečné MUŽE. Aby MUŽ mohl splnit svůj úkol, nesmí sejít ze své cesty ani v přítomnosti smrti. Může se bát, ale skutečný MUŽ udělá, co je třeba, i když se bojí. A když to několikrát zvládne, strach pomalu mizí.
       Ženská iniciace dělá z dívek, slečen, holčiček a žen skutečné ŽENY. Síla ŽENY spočívá v její schopnosti spojit se s vyživující ženskou energií, která je pasivní, následuje a díky tomu se může soustředit na to pro ženu nejpodstatnější – na spojování, vztah a děti.
       Aby žena mohla být skutečnou MÁMOU, musí mít úctu k mužům a být schopna následovat svého MUŽE. K tomu musí uzdravit svůj strach, který vede k tomu, že žena chce mít vše ve svých rukou a pod svou kontrolou.
       Dokud chce žena řídit, nemůže být skutečnou ŽENOU a MÁMOU. Protože štěstí ženy přichází tam, kde nemůže vést a řídit, ale tam, kde se nechává unášet životem.        Dokud muž není ochoten řídit a vést, nebude jeho žena v bezpečí a chráněna a místo něj to bude muset dělat ona. Ale současně žena udělá vše pro to, aby mu to znemožnila, protože tím si testuje, zda ji skutečně zvládne.
       Proto je tak málo MUŽŮ a proto ani nevíme, že můžeme chtít skutečné ŽENY, protože je naší přirozeností se vyhýbat našim úkolům ve společnosti, kde muži jsou slabí a ženy nedostatečně ženské.
       Iniciace spolu s dalšími kurzy cyklu Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU Vám může dát pocítit, jaké to je, když se dostaneme za naše omezující blokády a když muži naleznou svou mužskou sílu a ženy svou ženskou energii.
        Ženská iniciace je ze své podstaty dobrovolná, žena k ní není nikdy nucena, naopak je úkolem ženy počkat, dokud na ni není připravena.
       Rozsah, míru a symboličnost ženské iniciace určuje žena, zatímco mužská iniciace je předem dána stejná pro všechny budoucí MUŽE.
 

Iniciace

       Znamená zasvěcení. Je to úplně jiný zážitek, než na jaké jsme normálně zvyklí. Představte si, že byste mohli být zasvěceni do matematiky. Najednou byste vše chápali úplně jinak. Ve škole se učíme vzorečky, chápeme, k čemu je to dobré, ale vlastně pořád jen kroužíme kolem. Kdybyste byl/a zasvěcen/a do matematiky, vnímal/a byste její krásu a najednou byste zpětně zevnitř porozuměl/a mnohému z toho, co jste se ve škole (ne)nabifloval/a. Jakobyste najednou objevil/a tajné vstupní dveře do tajemství jménem matematika.

 

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

Mužská iniciace

       Jsme jedna z mála společností v historii lidstva, kde neprobíhá mužská iniciace. Díky tomu nám mohou vládnout chlapci, kteří nemají čest a které je tak snadné zkorumpovat. Je to také důvodem toho, proč tolik žen říká: Kde jsou ti skuteční muži?
      &násp;Úkolem mužského zasvěcení je poznat smrt. Vždy jsem přemýšlel, jak je možné, že malý kmen, kde je třeba jen 100 lidí posílá své chlapce na iniciace, kde mohou zemřít. Vždyť tam bude každý člověk chybět. Každý chybějící pár rukou bude velmi znát.
       A naopak v naší společnosti, kde by se chybějící pár rukou vůbec neměl z hlediska celku poznat, proč se tak smrti bojíme a tak se před ní chráníme? A proč pak když jsme učinili všechna opatření, aby bylo vše bezpečné, proč pak mnozí úplně zbytečně riskují?
       Odpověď je jednodušší, než se zdá. V malém kmeni by chyběla každá ruka, proto si nemohou dovolit živit 30letého chlapečka. Je lépe ztratit 50% chlapců a mít k dispozici 50% MUŽŮ, než za pár generací nemít ani jednoho MUŽE.
       A naopak v naší společnosti si (zatím) ještě stále můžeme dovolit nechat se vést partou puberťáků, protože skutečné hodnoty vyrábí stále dost lidí.

 

Když to funguje, proč to měnit?

       Protože se pomalu dostáváme na hranu, kde to přestane fungovat. A hlavně, protože přece chcete, aby Váš život byl lepší. Když zůstanete chlapcem, mužíčkem nebo i mužem, nezakusíte nikdy ten pocit, který zažívá MUŽ.
       Pořád se budete bát a budete uhýbat před tím, čeho se bojíte. Proto mužská iniciace vždy byla a je o potkání se smrtí, abychom se přestali bát o to nepodstatné a začali si vážit toho důležitého.
       Navíc, dokud nejsem MUŽ, je pro ženu velmi těžké až nemožné, stát se ŽENOU. Protože ženská energie se může uvolnit jen když je chráněna a obklopena mužskou energií.
       Proto tolik žen je stále víc a víc v mužské energii, protože muži jim nedávají ani ochranu ani obklopení.

 

Ale já se bojím

       Jsme ve střední Evropě a já nemohu pořádat kurzy, ze kterých se někdo nevrátí. Proto je mužská iniciace v mém podání bezpečná a to, co by mohlo být nebezpečné, probíhá na symbolické úrovni. Takže nemusíte riskovat život a přece se potkáte s tím, čeho se bojíte a zvládnete to.
       Když to ale vezmete vážně, bude to mít téměř úplně stejný dopad jako skutečná iniciace. A to je nejdůležitější. Když zvládnete své úkoly, budete se moci vrátit zpět jako někdo jiný.
       Proč právě setkání se smrtí? Proč ne něco jiného? Úkolem MUŽE je zvládnout život (a ženu, která také představuje život). A abychom mohli plně žít, musíme být schopni čelit svým strachům, překonat je a naučit se žít plně i přesto, že se bojíme. A když se to naučíme, přestaneme se bát, protože už najednou nebude čeho. Smrt je to, před čím uhýbáme a pak nejsme schopni plně žít.
       Úkolem MUŽE je dělat, co je třeba, bez ohledu na to, co mu hrozí. A v ideálním případě to udělat tak, abych se i vrátil. Protože zachránit životy lidí ve vesnici před nájezdníky je důležité, ale pro mé děti je podstatné i to, jestli se vrátím. Proto je důležité se smrti nebát, abych mohl udělat, co je třeba a současně ji přestat provokovat (jak dnes většina z nás nevědomky dělá!!!), aby se mohla přiklonit na naší stranu, když bude potřeba.

 

Ženská iniciace

       Zatímco úkolem muže je přestat se vyhýbat svému životu, svým úkolům a svému poslání, úkolem ženy je živit. Krátce po porodu to dělá mateřským mlékem, celý život by to měla dělat tím, že by měla mít plný přístup k ženské energii.
       Představte si vajíčko. Skořápka a blanka jsou mužská energie a bílek a žloutek ženská.
       Když blanka a skořápka chybí, vajíčko se rozplizne. Naštěstí ženy mají přístup k mužské energii, takže v tomto přirovnání ženy vytvoří skořápku a blanku, když jim to muži neposkytnou. Problém ale je, že pak vydávají energii na mužské úkoly a ztrácí schopnost být ženami (tedy bílkem a žloutkem).
       Když chybí (nebo je málo přítomen) bílek a žloutek, samotná skořápka vyschne. Proto jsou muži závislí na ženách a ženy na mužích. Zde mluvím o zdravé závislosti. Stejným způsobem jsme všichni závislí na všech – zkuste si představit, že byste měli žít stejný život a museli si všechno dělat sami. Postavit elektrárnu, provozovat ji, vyvážet odpadky, vykopat studnu, vypěstovat všechny potraviny atd. atd. Náš život by byl podstatně jiný. Zvládli bychom to, ale náš život by byl úplně jinde.
       Stejné je to s muži a ženami. Můžeme každý z nás být mužem i ženou, ale nebudeme pak doopravdy ani jedním z toho.
       Nebo si rozdělíme úkoly a budeme dělat to, pro co jsme stvořeni. muži se naučí být MUŽI a to znamená, že umí i ženskou energii, ale dobrovolně uznávají, že ŽENY jsou lepšími ženami, než oni.
       A ženy se naučí být ŽENAMI a uznají dominanci MUŽŮ v mužských oblastech.
       Ne proto, že by byly horší, ale prostě proto, že ženy trénují zejména ženské dovednosti, zatímco muži mužské. Proč se trápit s něčím, co mi nikdy nepůjde tak dobře, když mohu vyniknout v tom, co je pro mě přirozené.
       Ze stejného důvodu ženy v mužské energii rychleji stárnou a říkáme o nich, že jsou tvrdé, ostré, málo ženské. Protože i pro sebe samotné ztratily přístup k vyživující a omlazující ženské energii.
       Proto se lidé v páru dožívají vyššího věku, protože aspoň trošičku si předávají mužskou a ženskou energii. Protože si sice můžeme každý sám sobě dát všechno, ale dostat to od toho druhého má také cosi do sebe. A muž nikdy nedokáže jít do ženské energie tolik jako ženská ŽENA. Stejně tak i naopak.
 

Následuji

       Úkolem MUŽE je jít za svým úkolem. Úkolem ŽENY je následovat ho.
       A proč? Copak je žena méně? Právě proto, že není. Žena může jít za svými úkoly a ztratí to nejdůležitější (vztah) nebo půjde za svým základním úkolem a bude vytvářet vztah.
       A proč to není naopak? Protože Vaše dítě potřebuje mámu v ženské energii a tátu v mužské. Když to bude naopak, bude mít problém s vlastní identitou i životem.
       Proto mám tolik klientů, kteří měli slabé táty a silné mámy, zatímco ti, co to měli naopak na terapie obvykle nechodí.

 

Jsme rozdílná pohlaví

       Ať chceme nebo ne, musíme uznat, že ženy se od mužů odlišují. Nejen navenek, ale i uvnitř. Máme jiné mozky, máme jiné priority.
       Ať se vám to líbí nebo ne, pro muže není vztah to úplně nejdůležitější. Dokud s tím ženy budou bojovat, vztahy tím budou trpět.
       Stejně tak je pro ženy přirozené, že neúspěch ve všem, ale šťastný vztah = šťastná nebo aspoň spokojená žena.
       Já s tím nesouhlasím. Odpověď: Klidně nesouhlaste. Ale začněte se dívat. A uvidíte příklady, kdy nemám pravdu. A zjistíte, že se jedná o muže v ženské energii a ženy v mužské. Jakmile je muž v mužské energii (a je jedno, jestli je to muž nebo MUŽ), vztah nebude na prvním místě.
       Ale tak to nemá být. Odpověď: tak si pořiďte muže v ženské energii. Buď budete mít silného MUŽE, pro kterého vztah bude na druhém místě, ale postará se o Vás. Nebo budete mít ochočeného muže, který pro Vás bude dělat vše, i to, že zapomene na sebe, a Vás přestane přitahovat. (Pozor, fyzicky silný agresivní muž je ve skutečnosti velmi slabý. Skutečně silný MUŽ nemusí být agresivní a jeho síla z něho září už na dálku).

 

Demokracie nefunguje

       Víte, proč je v současné době tolik hádek? Protože se snažíme o demokracii. Ale když jsou dva lidé, demokracie nemá smysl.
       Buď se mají rádi a navzájem si vyjdou vstříc a k tomu demokracie není potřeba. Nebo jeden ustupuje tomu druhému a to už není demokracie. Nebo chtějí oba totéž. A pak demokracie končí patem 1:1
       Když neplatí ani jeden z principů ještě je poslední záchrana: Všechno bude fifty fifty. Ale kdo rozhodne kdy to bude podle mě a kdy podle tebe?
       Kdyby evoluce nebo pánbůh chtěli demokracii, proč to tak dlouho trvalo, než byla zavedena? A proč by nás dal do skupin po dvou? Demokracii lze dobře pěstovat při lichém počtu účastníků. A často i sudý počet nedělá problém, jen dva jsou speciální číslo, kdy nelze demokraticky rozhodnout.

 

Muž vede, žena následuje

       Proto v přírodě vždy platilo, že jeden vede a ostatní následují. Různé druhy zvířat to mají různě, princip je ale vždy stejný. Vede ten, kdo je alfa. Obvykle je to ten silnější nebo spíše ten uznávanější celou skupinou.
       Podstatné ale je, že nemůže vést ten, kdo se pak před nebezpečím schovává. Vede vždy ten, kdo má schopnost chránit a kdo pak nasazuje krk. Takže pak se dámy nedivte, že přestává platit: „Do bezpečí nejdřív ženy a děti.“
       Jako vždy v životě je něco za něco: Buď budete chráněné nebo se pokusíte vést. Nemůžete vést a být chráněné současně.
       Takže není problém, aby ženy vedly, jen je k tomu potřeba, aby začaly chránit své muže a děti. Spousta žen to už tak dělá, ale ještě jsem neviděl žádnou, která by z toho byla šťastná.
       Dělají to tak proto, že mužům nevěří. Mají strach pustit opratě a musí mít vše pod kontrolou. Problém je, že si sice možná uchránily život a sebeúctu, ale ztratily tím schopnost být ŽENAMI a jejich děti ztratily matky. Zůstaly jim sice pečovatelky neurčitého pohlaví, ale mateřskost je z jejich životů pryč.
       A protože nejdůležitější věcí pro ženu je vztah a děti, tak sice získaly to nepodstatné (rovnoprávnost, zabezpečení, nezávislost, peníze, úspěch), ale ztratily to jediné podstatné (vztah, děti, které mohou být dětmi, oporu). A strach zůstává dál, jen není tolik provokován k tomu, aby vystrčil růžky jinak, než tím, že se taková žena stále víc a víc snaží vše hlídat a kontroovat.
 

Ženská iniciace

       Proto je v naší společnosti nutná i ženská iniciace. Ta byla vždy tajná, takže vlastně ani nevíme, v kolika společnostech byla a jaká byla. Ale jedno víme určitě: Tam, kde žena odmítá následovat, tak má buď slabého muže nebo je bez muže. A jejich děti jsou pak bez táty nebo bez silného táty.
       Zatímco mužská iniciace je již plně akceptována a nikdo si nedovolí zpochybňovat její důležitost, o ženské iniciaci se ani nemluví. A protože ženská iniciace je ze své podstaty tajemnější a tajnější, ani se nikdy veřejně mluvit nebude. Jen časem se začnou objevovat nové ženské vzory a ty budou podezřele šťastné v podmínkách, ve kterých si to ostatní nebudou umět vysvětlit. Protože skutečné štěstí ženy nespočívá v mužsky aktivním řízeném životě, ale v tom, že si najde MUŽE, kterému (pravdivě) důvěřuje a nechá se od něj vést tam, kam MUŽ musí jít. Proto se říká v manželském slibu „v dobrém i zlém“, proto se žena zavazuje následovat muže, kam on půjde. Ne proto, že žena je méně, ale protože v tom je její štěstí.

 

Další důležitý rozdíl

       Zatímco mužská iniciace je povinná a ten, kdo neprošel iniciací, nebyl žádnou ženou k sobě připuštěn, ženská iniciace je založena na dobrovolnosti. Proto mužskou iniciací prochází na kurzu všichni muži, zatímco ženská iniciace není ani zdaleka pro všechny. Jen pro ty, co chtějí pustit otěže svého života a dovolit se nechat unášet tam, kam řeka života teče.
       Žena má také k dispozici kouzelné slůvko Simsalabim, takže může kdykoliv proces iniciace ukončit či přerušit a to dle své libovůle. To je důležité pro to, aby se žena mohla cítit v bezpečí. Protože odevzdat se mohu jen když se cítím bezpečně.
       Proto na některých kurzech ženská iniciace probíhá téměř se všemi ženami a se zázračnými výsledky, zatímco jindy je omezena jen pro pár zájemkyň.
       I zde platí to oblíbené: Muži chrání život tím, že čelí svému strachu, ženy chrání život tím, že před nebezpečím utíkají. A AŽ KDYŽ uvěří životu, až tehdy jsou připraveny na iniciaci.

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com/Iniciace

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

nbsp;nbsp;

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz