Dotek léčí

Dotek a blízkost léčí.

Tady si můžete přečíst začátek tohoto článku: Léčivý dotyk.
 
       Moderní psychologie jednoznačně a nade vši pochybnost prokázala, že nedostatek doteku a blízkosti vede u dětí k závažným poruchám.
       Už i u dospělých si začíná i věda pomalu všímat, že nás nedostatek dotyku nejen ochuzuje, ale i pomalu zabíjí. Jedno z deseti přikázání “Anti-aging medicíny” (odvětví medicíny zabývající se zpomalením stárnutí a prodloužením života a jeho kvality) je “Dotek léčí.”
       Bylo prokázáno, že dotyky zvyšují vůli žít. Vůle žít je nejdůležitější faktor pro uzdravení se z nemoci i pro to, abychom zůstali zdraví. Psychologové si již všimli, že lidé se sníženou touhou žít mají častější úrazy, včetně smrtelných.
 

„To dítě nikdy nebude chodit,“

       řekla Mgr. Janě Hašplové lékařka pár dnů po komplikovaném porodu. Už po půl roce ale její syn dohnal ve vývoji stejně staré děti. Dnes je zcela v pořádku, dokonce chodil i do výběrové třídy.
       Může za to především jeho matka: odmítla se totiž smířit se strohým oznámením doktorky a hledala i jinou cestu. Našla ji v dětské masáži.
       Všimla si, že děti, které jejich rodiče už odmalička pravidelně masírují, bývají veselejší a mazlivější, a také méně trpí na dětské nemoci a koliky.

 

Pojďte léčit svou duši i tělo dotykem

       V Americe existují pro ty, komu chybí pohlazení, mazlící večírky. Lidé se pravidelně scházejí a pod dohledem terapeuta si dávají, co jejich duším a tělům chybí. Vše je založeno na dobrovolnosti a respektování hranic. Nikdo se nikoho nesmí dotknout bez jeho svolení. Na YouTube je nyní zajímavé video Free Hug. Muž nabízí objetí zdarma a lidé se postupně osmělují a zjišťují, že je to úžasné.
       Na konci každého mého kurzu se lidé spontánně objímají a zjišťují, že je to úžasná tečka za kurzem. Protože když někoho poznám na dřeň, už se ho nemusím bát. Můžu se otevřít a nic neriskovat.
       Mimo jiné pořádám kurz Kouzlo dotyku. Na tomto kurzu dostanete daleko víc. Ne jen že budete moci naplnit svou potřebu dotyku a pohlazení, ale hlavně se i naučíte, jak si daleko víc dát sami sobě. Naučíte se, jak hladit léčivě a jak být s druhým i bez dotyku. A možná že když začnete víc hladit sami sebe, možná přijde i do Vašeho života někdo blízký, kdo bude moc rád, že Vás může pohladit.
       Naučíme se dotýkat nejen těla toho druhého, ale i jeho duše. Čím jsme blíže, tím větší spojení cítíme. To je velmi léčivé v dnešní době, kdy mnoho lidí trpí samotou. A pokud se toho bojíte, tak nemusíte spěchat a můžete jít po malých krůčcích.
       Při své práci jsem zjistil, že mnohé problémy bez tělesného kontaktu nejde uzdravit nebo velmi obtížně. O něčem povídáme a povídáme, klient se snaží a snaží, brečí a prožívá a zůstává jen beznaděj. Stačí pevné sevření ruky, objetí nebo jiný způsob bezpečného tělesného konstaktu a najednou je zde plné pochopení.
 

Neverbální kontakt

        Když máme problém, obvykle logické vysvětlování nestačí. Naopak spíše přitěžuje. Proč? Protože jsme v kontaktu s nedospělou, zraněnou, bezmocnou částí klienta. Obvykle je to malé dítě, které ještě ani třeba neumí mluvit. Slovům nerozumí.
       I když je člověku naproti Vám 50 let, když se hádá, když má strach, když má problém, ve skutečnosti nemluvíte s ním, ale s jeho částí, která je možná těsně po porodu, možná se ještě ani nenarodila a možná je jí už 5 let.
       Proto správná terapie má používat slova, kterým rozumí malé děti. A nejlepší terapie je ta, která umí pracovat i beze slov. Více v pokračování Neverbální terapie (=terapie, které umí pracovat i beze slov).
 

Na kurz Kouzlo dotyku se můžete přihlásit zde.
 
Tady najdete termíny kurzů a přednášek.
 
 

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz