Sebemenší krok je důležitý

Každý krok je důležitý

       Měl jsem dnes v noci důležitý sen, který s Vámi chci sdílet. V tom snu jsem vedl kurz. Najednou jsme dospěli k určitému tématu a klient ho už nechtěl moc řešit. Já na něj asi tlačil (ale v tom snu jsem to tak neviděl) a on nakonec z kurzu odešel. Pak jsme se šli najíst a vládla dusná atmosféra. Ptal jsem se, co se děje, ale nikdo to nechtěl říct. Nakonec další muž řekl, že z kurzu odchází a já se ptal proč. On že zítra přijde. Ale mě to skutečně zajímalo, tak jsem se znovu zeptal. A on že nechce mít problém vyřešený úplně. A já měl radost, protože se konečně provalil problém. Dokud nevíte, co se děje, není možné to vyřešit.
       Řekl jsem mu, že si ten problém nemusí vyřešit. Stačí, když o tom bude mluvit.
       Abyste to pochopili, řeknu podobný příklad. Představte si, že Vám někdo ublížil. A přijde terapeut a řekne Vám, že Vám pomůže, abyste mu odpustili. Ale ten někdo Vám skutečně ublížil. Nemůžete připustit, aby z toho jen tak snadno vyšel. Chcete, aby trpěl. A nepomůže Vám, když Vám terapeut vysvětlí (i když má pravdu!), že neodpuštěním ubližujete nejvíc sobě. Nepomůže Vám ani když to pochopíte ani když přijemete, že PRO VÁS samotného je nejlepší, abyste odpustil. Něco ve Vás Vám to nedovolí. I když je to ta nejsprávnější věc. Někdy musíme dělat „nesprávné“ věci. Proto náboženství nefungují, protože nás nutí dělat „správné“ věci i tam, kde to není správné.
       Pro klienta bylo v pořádku o tom jen mluvit, protože se bál toho, že to bude MUSET vyřešit. A pro mě bylo v pořádku, aby o tom jen mluvil, protože to je začátek cesty k uzdravení.
       Proč to vůbec píšu? Spousta lidí se diví, proč tak málo lidí na sobě pracuje. Proč drtivá většina lidí odmítá dělat věci, které by jim nesmírně pomohly. O auto pečujeme, vozíme ho na preventivní prohlídky a když je s ním problém, necháme ho opravit. Když ale totéž nastane u nás, jen málo lidí zajde někam na kurz nebo k terapeutovi. Většina lidí žije s problémem, jen aby nemusela jít k nějakýmu pošukovi, kterej se mě bude vyptávat, jak se cítím. Je to způsobeno mnoha věcmi. Jedna z nich může být ta, že my ezoteric a terapeuti tlačíme moc na pilu, i když si myslíme, že ne.
       Už mnoho let se mi nic takového, co bylo v mém snu, v realitě nestalo. Umím netlačit na pilu a jen velmi zřídka z mých kurzů lidé odchází předčasně nebo nespokojeni. Nicméně na hlubší úrovni to asi dělám – proto nemám tisíce klientů za pár hodin jako Neurorestart.
       Možná tak moc a zřetelně sděluji, že ke mně na kurzy má člověk přijít jen když je připraven si problém vyřešit, že většině lidí tím pádem zabraňuji na mé kurzy přijít. Ale oni by možná byli vděční i jen za malý posun. I jen za to, že by mohli svůj problém sdílet. I když by ho úplně nevyřešili.
       Poslední 3 týdny mám na kurzech málo lidí. Před mnoha lety bych šílel, řešil bych, co dělám špatně, začal bych se bát, že se neuživím. Ale tyhle vzestupy a pády byly už mnohokrát a všiml jsem si jedné důležité věci – když je na kurzu málo lidí, dobýváme nová území. Dostáváme se tam, kde jsme ještě nikdy nebyli, možná dokonce kde ještě nikdy nikdo nebyl. Tyto kurzy jsou nejvýživnější, protože pro mužskou duši není nic úžasnějšího, než dojít tam, kde jsme ještě nikdy nebyli. A pro ženy je úžasné si uzdravit to, co dosud nikde nebylo možné.
       Z kurzů Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU odchází lidé spokojení. Ale já někde cítím, že by zejména muži mohli přijmout ještě víc. Pro muže je těžké stát se MUŽEM, protože na nějaké úrovni musí zradit vše, co mu jeho máma řekla o mužích. Tento víkend je právě tento kurz a možná na něm dojde k dalšímu evolučnímu skoku. Možná už dokážu mužům i beze slov sdělit, jak důležité a úžasné je, když máme víc mužské energie. A oni do toho půjdou naplno, i když nebudou muset dojít do cíle.
       Chci Vám říct, že každý i ten sebemenší krok je důležitý. Nemusíte si to hned celé vyřešit (něco ve Vás se toho může bát, aniž byste to věděli), můžete přijít i jen pro malou změnu. Samozřejmě moc rád Vám nabídnou megazměnu. Ale té je schopno hned napoprvé jen málo lidí. Většina lidí musí jít po krok za krokem. A tenhle článek je o tom, že i to je totálně v pořádku.

Pravdivost je nejdůležitější

       Nikdy se nenechte nutit do ničeho, co cítíte, že smrdí. Cesta do pekel je dlážděna nejlepšími úmysly. Ale současně se vždy ptejte – komu to smrdí? Je to má duše nebo něco ve mně, co nechce ztratit moc nade mnou? (např. můj strach)? Kdybychom toto uměli odlišit, náš život by se úplně změnil. Protože to neumíme, řiďte se svými pocity a buďte pravdiví.
       Když něco nechci, mám na to plné právo to nechtít, i když mi ezoterik vysvětlí, že je to pro mé dobro. Nedělejte, co nechcete dělat. Ale dívejte se na výsledky. Přináší mi to, co chci? Pokud ano, není co řešit, pokračujte. Pokud ne, chci tyhle výsledky po zbytek mého života?        Kdybychom k sobě uměli být pravdiví, věděli bychom, že když máme problém, i když se snažíme ho nemít, že to znamená, že ho na nějaké úrovni chceme dál. A prostě bychom si ho užívali tak dlouho, dokud bychom se nenasrali a nezměnili to.
       Ale to my ještě většinou neumíme. Tak se snažíme a snažíme. A když to nefunguje, někteří z nás hodí flintu do žita. Pamatujte, že až budete skutečně chtít, cesta se vždy najde. A i když ještě cesta není otevřená, i tak stojí za to dělat malé kroky.
       Nejhorší situace je když je zřetelně vidět, že něco v klientovi problém ještě chce. Potřebuje si ho užít. A klient vědomě to nechce dovolit a chodí od čerta k ďáblu, aby už problém neměl. A není spokojený nikdo. Klient se nemůže problému jen tak zbavit, když nepochopí, k čemu je dobrý, co mu přináší, co se od něj má naučit.
       A jeho část, co chce problém plně prožít (třeba proto, aby se poučila a už ho nikdy nepotřebovala), si to nemůže plně prožít, protože vědomí klienta jí v tom brání. A nastává pat, který je neřešitelný.
       Správný lektor dá prostor jak vědomému přání klienta, tak tomu, co chce podvědomě. Obvykle jsou ta přání protichůdná, o to je to těžší práce. Nicméně když se to podaří, jsou obě části klienta spokojené, další část podvědomí se vynoří do vědomí a klient je celistvější.

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

Mnoho terapií nám ve skutečnosti bere

       Když je krysa lapena do pasti, umí si uhryznout končetinu, aby se osvobodila. Totéž dělá mnoho z nás a myslí si, že je to tak správně. Většina duchovních cest je, aniž si to uvědomují, založena na odmítání. Budhisté odmítají lpění, mnohé duchovní cesty nás učí, že je třeba se stát jen pozorovatelem našeho života (tedy nežít naplno, co cítíme). Mnoho terapií učí, jak se zbavit problému. Ale to jsme jak ta krysa. Abychom se dostali dál, uřízneme si kousek sebe a myslíme si, že nám bude líp.
       V homeopatii se tomu říká potlačení. Typická situace nastala, když ke mně přišla paní s malým dítětem a řekla mi: Už nikdy s ním nepůjdu na kožní. Dali mu mastičky, kůže se zlepšila, ale do druhého dne začal špatně dýchat.
       Bohužel v dnešní době je naše vitalita oslabená, takže tohle se obvykle nestane do druhého dne, ale za pár let. A my netušíme, že ty dvě věci spolu souvisí.
       Jeden z důvodů, proč jsem odešel z psychiatrie byl ten, že jsem tenhle kolotoč viděl. Měl jsem na starosti chronické oddělení. A když se někomu psychicky ulevilo, dost často se zhoršila jeho kůže. Tak jsem ho musel poslat na kožní. Tam dostal mastičky a za pár dnů měl zase psychické problémy v původní míře. Ale kůže se zlepšila.
       Proto si dejte pozor na terapie, které zbavují problémů. Proto jsem si nekoupil Neurorestart, protože si nejsem jistý, zda nepotlačuje. Asi panu Čmolíkovi napíšu a zkusíme vymyslet experiment, kterým by se dalo potvrdit nebo vyvrátit, zda se jedná o potlačující nebo otvírající terapii. Byl bych moc rád, kdyby to fungovalo bez potlačení, bylo by krásné mít jednoduché řešení. Pokud Neurorestart používáte, podívejte se do svého života. Co se změnilo v době, kdy zabral? Jste otevřenější k životu? Jak se daří lidem kolem Vás? Budu rád, když mi napíšete, zajímá mě to. Nechci dělat falešný poplach, nevím, jak to je. Ale současně nechci strkat hlavu do písku.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz