Proč muži nechodí na kurzy?

Proč muži nechodí ani na kurzy o mužské energii?

       O víkendu jsem měl workshop, kde jeden muž jasně popsal to, co již delší dobu cítím.
       Na seminář přišel jen proto, že jeho kamarádka nemohla a tak aby lístek nepropadl, přišel. Ale očekával že to bude „rozplizlé, jako na jiných mužských seminářích“. Na workshop přišel s předsudky, ale odcházel velmi spokojený. Pochvaloval si, že konečně přišel na kurz, kde se muži neučí, jak být více ženami.
       Bohužel mnozí lektoři mužských kurzů se domnívají, že nejvíc mužům chybí více ženskosti. Ano, zcela s jistotou i muži potřebují umět ženskou energii. Ale nejdřív se musí naučit mužskou energii.

Je přirozené, že muži nechodí na ženské kurzy

       Jsou lektorky, které na svých kurzech nemají žádné muže. Dokonce i mnozí lektoři mají mužů málo. Společně si pak všichni stěžují na to, že muži na sobě nepracují a diví se proč.
       Odpověď je jednoduchá: většina ezoterických kurzů je určena ženám. Když na takový kurz přijde muž, naučí se hodně o vnitřní duchovní cestě, ale na úrovni mužsko-ženské se odnaučí být mužem.
       Přestože jsem na nějaké úrovni ezoterik, vždy říkám, že chci být raději učitelem života. A život je o spojení protikladů, tedy i duchovna a materiálna, ezoteriky a exoteriky, lásky i boje.
       Jsem moc rád, že ke mně chodí tak v průměru celá třetina mužů, někdy i více. Myslím, že by mohlo chodit i víc, kdyby věděli, že existují i kurzy pro muže, kde se muži neučí být zženštilí.

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

I já učil žensky

       Před asi 5 lety mi došlo, že já i všichni učitelé, které znám, učí víc ženským způsobem. V podstatě všechna ezoterika, psychologie je dominantně ženská. I když jsem měl víc učitelů, než učitelek, naučil jsem se i od nich spíše ženský přístup, aniž by si to kdokoliv uvědomil. Až když jsem začal dělat kurzy Stát se MUŽEM/ Být ŽENOU, začalo mi docházet, že sice v byznysu je dominantní mužský princip, ale v oblasti poradenství, psychologie, osobního rozvoje je to naopak. A toto odmítání mužského principu jde ruku v ruce s tím, že si většina mužů i žen domnívá, že ženy jsou ty, které se potřebují emancipovat. Takže v dobré víře se dominance ženského pohledu na věc a degradace mužského ještě víc prohlubuje.
       Samozřejmě toto je zcela nevědomé. Právě proto by o tom měli vědět muži i ženy. Muži proto, aby mohli vykročit za svou „emancipací“. A ženy proto, aby si už přestaly ubližovat svou představou, že ony jsou oběti a muži viníci.
       Protože dokud jsem oběť, nemohu pro sebe doopravdy nic udělat. Jedině bojovat proti viníkovi. Ale když i viník je neštastný, boj jen prohlubuje utrpení všech.
       Na tomto workshopu byla jedna žena, která se mi směla uklonit. Sama si o to řekla a já jí to umožnil. Našla něco, co žádným bojem za rovnoprávnost nikdy žena nemůže najít. Když jsme pak na další přednášce dělali zcela jednoduchou věc – totiž že se ženy ukláněly mužům – po pouhých pár minutách bylo lépe zhruba třetině lidí a nikomu nebylo hůř.
       A to i přesto, že se muži neukláněli ženám. Nebylo to potřeba. Možná proto,že jsem to udělal já, abych ukázal, že zde nejde o nějaký boj nebo zlé zotročení. Ukázal jsem, že se mohu uklonit a zůstat svobodný. Tím pádem už ženy nemusely bojovat za něco, co jim škodí a mohly zažít, jaké to je, když najdou své místo.
       Paradoxně jedině právě svou úklonou mohou ženy způsobit, aby se o ně muži starali a aby dostaly, co vždy chtěly. Bojem to podstatné nikdy nedosáhnou.

Rovnoprávný svět v poradenství

       nastane, když rovnoprávnost bude stejně v pořádku a neupřednostňovaná před mužskou dominancí. Když pochopíme, že dát dítěti správně na zadek je stejně dobré jako ho správně obejmout. Když pochopíme, že nemluvit s dítětem týden je daleko horší týrání, než jemné bití. Když za nevěru přestaneme obviňovat nevěrníka, ale začneme se i ptát, co špatně udělal ten druhý partner, že už není dost přitažlivý. Když přestaneme považovat oběť za někoho lepšího, než viníka a díky tomu budeme umět ukončit koloběh ublížení. Protože dokud nepřevezme každý svůj díl zodpovědnosti a místo toho budeme hledat vinu vždy jen na jedné straně, neexistuje skutečně dobré řešení.

Mužský i ženský princip

       Na mých kurzech pracuji s lidmi mužským i ženským způsobem. Někdy potřebujeme spíše jemnost, laskavost, soucítění. Jindy potřebujeme „nakopat zadek“, abychom se sebou konečně něco udělali. Někdy klient získá nejvíc tím, že mu terapeut pozorně naslouchá bez jakéhokoliv zásahu. Jindy potřebuje utnout a navést k tomu podstatnému.
       Když je žena rohožka, potřebuje se naučit být rovnoprávná a potřebuje spíše ženskou podporu a lásku jemného muže.
       Když se to naučí, zjistí, že ke skutečnému štěstí potřebuje víc, že potřebuje muže, kterému se může uklonit a který bude dost silný a odvážný na to, aby si ji zkrotil.
       Kdykoliv kdokoliv upřednostňuje jen jeden princip, nemůže najít skutečné řešení. Proto je důležité, aby v byznysu nalezl své místo i ženský princip a v poradenství i divoce mužský.
       Když toto muži pochopí, vezmou aktivitu do svých rukou a začnou na kurzech převažovat. Ale jedině tehdy, když ženy pochopí, že mužští muži mohou existovat jen tam, kde je mužskost plně respektována, taková jaká je, včetně toho, co se nám zatím nelíbí, protože tomu plně nerozumíme.

Zde se můžete přihlásit k odběru mých článků

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz