Pevný bod v sobě

O co se opřít

       Pracoval jsem s jednou ženou, která si neustále do života přivolává neštěstí. Ať udělá, co udělá, nakonec je z toho větší průser, než předtím. Zjistili jsme, že u sebe má „energii“, která ji chrání. „A před čím ji chráníš?“
       “Před samotou“.
       Ta žena dělala všechno pro to, aby ji její matka začala mít ráda. Dokonce měla neodbytné myšlenky na rakovinu a přestože ji vědomě nechtěla, na podvědomé úrovni si ji přivolávala. Naštěstí se zatím nezhmotnila a možná by se právě u ní nikdy nezhmotnila, protože když rakovinu chcete, tak ji (bez záruky) nedostanete. Obzvlášť když ji chcete k takovémuto účelu.
       Nicméně si představovala, jak na smrtelné posteli k ní její máma přijde a dá jí tu lásku, po které touží. Jenomže ono to takhle nefunguje. Když někdo neumí milovat, nenaučí se to jen proto, že jí dcera umírá. A je jedno z jakého důvodu neumí milovat. Prostě kde nic není, ani smrt nebere.
       Představte si malé dítě, které je emocionálně nechané na pospas. Sice se o něj materiálně postarají, ale máma tady emočně není. To dítě se cítí nesmírně samo. Takže je přirozené, že si přivolá/vytvoří něco, co s ní bude. Bude s ní vždy. Má to ale jedno ale.
       Představte si, že existujete jen proto, abyste dělal někomu společnost. A to jen proto, že je sám a je mu špatně. Budete mít tendenci mu pomáhat, aby mu bylo dobře? Abyste mohl být propuštěn ze služby = zrušen?
       Samozřejmě ne. Takže tahle ochranná energie chránila tuto ženu před tím, aby jí bylo dobře. Když se jí nějaký muž líbil, ona cítila příjemný pocit, ale také strach. A ten strach jí řekl, že je to nebezpečné. Tak ta žena zůstávala sama.
       Dalo by se říci, že v sobě měla pevný bod, který jí nedovolil, aby jí bylo líp. Protože by tím jeho „život“ skončil.
       Kolik z nás má v sobě podobné energie, které nám nedovolí, abychom se měli lépe? Možná si říkáte, že skoro nikdo. Mám na to jednoduchý

 

Test

       Je ve Vašem životě všechno, jak si přejete? Jste po většinu času šťastný/á a zbytek spokojený/á?
       Pokud ano, určitě nemáte v sobě žádný podvratný živel. Ale pokud máte starosti, strachy nebo se Vám v čemkoliv nedaří, jak byste chtěli, pak v sobě máte něco, co Vás blokuje.
 

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

 

Skutečný pevný bod

       Nám dává schopnost najít cestu i tam, kde (prý) není. Dává nám sílu přežít i to, co se (prý) přežít nedá. Dává nám jistotu pokračovat i tam, kde nás všichni zrazují. Pevný bod je to, o co se můžeme opřít, i když nám je nejhůř.
       Když v sobě máme pevný bod, nejsme sami, i když sami jsme. Nemusíme se bát samoty, uneseme jiný názor ostatních, dokážeme se za sebe postavit.

       Vždycky si představuju paní Edisonovou, jak po 1000. vadné žárovce jde k Thomasovi a říká: Už toho nech. To nebude nikdy fungovat. Začni dělat něco pořádného.
       Samozřejmě že počítám, že paní Edisonová se takto nechovala, protože z jejího muže sálala jistota, že to nakonec zvládne. Sice možná ještě neví jak, ale ví, že to zvládne.
       Každý pokrok i každé štěstí vzniklo jen proto, že dotyčný/á měl v sobě něco, co mu pomohlo přestát doby nepohody a nevzdat to. Kdo jde vždy s proudem, nikdy nic nového nevymyslí. A zůstane ve stádu. A každé stádo jednou nevyhnutelně zamíří na porážku.
       Pokud si vážíte svého života a necítíte v sobě vnitřní jistotu, zvažte, zda nechcete do sebe investovat. Investice do pevného bodu je jedna z nejlepších, co existuje.
       Představte si rozdíl mezi Louise Hay, které pomohlo pravdivé pozitivní myšlení a mezi Pierrem Richardem ve filmu Jsem nesmělý a léčím se. To je rozdíl mezi skutečným pevným bodem, který mě zachrání i před smrtí a mezi falešnými větičkami, které v lepším případě nebudou fungovat.

 

Když nemám pevný bod

 • Budu se cítit jako věchýtek ve větru.
 • Nedokážu se za sebe postavit.
 • Jsem zmítán životem a jen si pak řeknu: Kde to vlastně jsem? A jak jsem se sem dostal?
 • Nedokážu dokončit, co jsem si předsevzal a často ani nevím, co vlastně chci.
 • Cítím se bezmocně nebo málo mocně ve svém životě.
 • Musím se spokojit s málem.
 • Bojím se.
 • Ani mě nenapadne, že bych mohl mít v život, na co si vzpomenu. A pokud napadne, mám z toho ještě větší depresi.
 • Spokojím se s málem, ale nejsem z toho šťastný.
 • Žiju s pocitem více či méně promarněného života.
 • Čekám, že se na mě usměje štěstí, místo abych se já usmál na štěstí.

Když mám negativní „pevný bod“

(To znamená, když mám v sobě něco, co se „snaží“, aby mi bylo špatně a to se stane "pevným bodem" mého života)

 • Skoro pořád mi není dobře.
 • Čím víc se snažím, tím je to horší.
 • Mám pocit, že mi není pomoci.

 

Proč v sobě najít pevný bod a jak na to

       Ve skutečnosti se jedná jen o jedno jediné: Vždy když se budete rozhodovat mezi životem a strachem, dejte přednost životu.
       Jen si dejte pozor, abyste nepřecenili své síly. Ideální je začít s něčím malým a pomalu zvyšovat obtížnost.
       Že nevíte jak na to? Pak musíte jít pomalejší cestou: Např. na mém kurzu Pevný bod.
       Že se bojíte? Ano, to je přirozené. Nesnažte se svůj strach přemoct, spíš ho pomalu začněte přerůstat.        Ideální by bylo, abyste měli někoho, kdo Vás při tom bude doprovázet. Když se budete bát, chytí Vás za ruku a pomůže projít skrz. A když se budete bát moc, tak se s Vámi před překážkou zastaví a nebude naléhat. Jen počká, dokud nenaberete sil a pak se spolu vydáte vstříc ŽIVOTU.
       A když budete chtít jít jinudy, pustí Vás do Vašeho dobrodružství a přitom bude stále tak nějak neviditelně nablízku, aby Vám pomohl, když bude opravdu potřeba.

MUDr. Martin Daniel, www.smysl.com/pevnybod

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz