Životní vzorec

Životní vzorec určuje náš život.

       Představte si, že Vás otec tvrdě zbil pokaždé, když jste měli názor. Že teď máte šéfa, který Vám sebere osobní ohodnocení, když se s ním chcete domluvit. Budete mít odvahu? Budete zkoušet komunikovat? Asi nikoho nepřekvapí, že takový člověk před každým konfliktem uteče. Bude to dělat tak hodně, že když neznáte jeho dětství, bude Vás to rozčilovat.
       A teď si představte, že Váš šéf je člověk, který si váží jen síly. Neuznává poctivost, neuznává schopnost se domluvit, přijímá jen sílu. Čím víc před ním budete utíkat nebo se mu slabě stavět, tím víc Vámi bude pohrdat.
       Když navíc v této práci máte i dobré peníze, necháte po sobě šlapat. Ve skutečnosti ne kvůli penězům, ale proto, že v sobě máte vzorec: Stejně si zasloužím jen výprask. A necháte se ponižovat tak dlouho, dokud Vás to nezničí nebo dokud Vás šéf nevyhodí. A co je ještě horší: Vy víte, že si tím ubližujete. Vy víte, že by to tak nemělo být. Ale nedokážete to změnit. Protože

 

Životní vzorec opakováním sílí.

       Opakujeme ho stále a stále. A čím víc ho opakujeme, tím víc se nám zažírá pod kůži. A neptá se, zda nám to slouží nebo ne. Každý vzorec má tendenci se opakovat. A čím víc se opakuje, tím víc se zadírá pod kůži.
       A co opačný příklad? Představte si, že jste vyrostli v rodině, kde se dalo vše vyřešit. Naučili jste se to a budete to dělat. A možná občas uděláte něco, co druhému ublíží, protože ve Vašem světě se to dá napravit. Ale v jeho ne. Co se pak stane? Váš vzorec, který je jinak úžasný, se Vám stane přítěží. Sice budete umět hodně věcí vykomunikovat a občas dokážete i zázraky, ale dřív nebo později narazíte na hranice. Prostě všichni to tak nemají.
       Jsou životní vzorce, které se vyplatí velmi často. Jsou vzorce, které nám dělají peklo ze života.

 

Každý vzorec někdy nefunguje

       Život nejde naprogramovat. Vzorec ale je program. Program, který zužuje naše možnosti. Program, který nám bere a málokdy dává něco skutečně dobrého.
       Jestli chcete mít skutečně dobrý nebo dokonce úžasný život, je třeba své vzorce najít a uzdravit. I když se to zdá podivné, daleko náročnější je objevit své zkostnatělé vzorce. Změna je obvykle méně náročná. Tedy když známe dobrou metodu na řešení problémů.

 

Jak najít vzorec, který mi ubližuje

       I když se to zdá podivné, často chceme uchovat to, co nám ubližuje. Já si třeba hodně dlouho zakládal na tom, že se umím úplně zabrat do práce. Partnerkám se to nelíbilo, ale já věděl, jak moc mi to přináší. Když se umíte úplně zabrat do práce, budete se velmi rychle učit, budete schopni ve velmi krátkém čase udělat neuvěřitelné množství práce, budete úspěšný a dřív nebo později vyděláte peníze. Samozřejmě jsem na nějaké úrovni opovrhoval těmi, co se neumí do něčeho zabrat.
       Ale pak mi došlo, že díky tomu některé jiné věci nedostaly ani gram pozornosti. A čím dál tím víc si začal vážit těch, kteří dokáží dělat 20 věcí naráz.

 

Ideální je kombinace

       Když Vám nějaký vzorec hodně přináší, nemusíte se ho zbavovat. Jen je třeba zaměstnat někoho, kdo bude dělat tu druhou půlku a vážit si ho za to. Takže já třeba potřebuju sekretářku, která bude hlídat milion drobností, abych já mohl v klidu několik dní jen psát články. A budeme oba spokojení, protože bude moci být sama sebou a já také.
 

Co když mi vzorec škodí?

        Změňte ho. Pokud nevíte jak, tak Přátelské konstelace jsou velmi dobrý způsobem. Kombinují v sobě možnosti změny klasických konstelací s přístupem “Vše je ok, když to tak chceš.” Díky svému přátelskému přístupu k problémům mohou objevit, co skutečně naše problémy a vzorce jsou: Jsou to naše vnitřní děti, které se někdy v minulosti zasekly v nějaké situaci a neumí se z ní dostat ven. A současně jsou to problémy, které tvrdě bojují za své právo na život. Když na ně půjdete po zlém, buď se ani nepohnou nebo “jako odejdou”. Jestli k léčiteli nebo psychologovi musíte chodit každý týden je to možná proto, že v přítomnosti terapeuta se problém ztratí a doma se zase objeví. To skoro s určitostí znamená, že ho Váš terapeut neuzdravil, ale jen zahnal. Ale zahnaný problém bude ještě úpornější. A navíc Vás to bude stát docela dost peněz.
       Na stránkách jednoho psychologa jsem četl, že pro zlepšení strachu je vhodné ho navštěvovat alespoň rok nejméně 1xtýdně.
       Moje zkušenost je úplně jiná: Strach se může zlepšit po jediném víkendu. Když víte, jak na to a když se strachem nebojujete a přitom se jím nenecháte řídit. Když naučíte ustrašeného člověka, že má na svůj strach právo, ale že má také právo si ho uzdravit a když oba – člověk i jeho strach – cítí, že jsou oba moji přátelé, začnou komunikovat a hledat řešení. A když nechcete strach zničit, ale uzdravit, najednou i strach se přestane bát a u vidiny, že i jemu může být lépe, začne spolupracovat.
       Navíc na mých kurzech kombinuji tento jemně-přátelský přístup i se schopností zareagovat láskyplnou silou tam, kde je třeba. Protože někteří lidé a některé problémy respektují jen sílu. Ale tvrdost není síla. Boj také není síla. Síla je něco úplně jiného. Až tohle lidstvu dojde, bude se nám všem žít o 70% lépe.
       Problém většiny technik je v tom, že jsou buď měkké nebo tvrdé. Buď pracují silou nebo jsou až moc jemné.
       Přátelská terapie kombinuje oba přístupy. Když dítě zlobí, nechám ho chviličku zlobit, aby si to vyzkoušelo a pak ho obejmu. Nebudu čekat, až ono přijde za mnou. To bych se načekal. Já jsem dospělý, já jsem zodpovědný za nás oba. Jindy naopak dovolím dítěti, aby zlobilo, aby si vyzkoušelo následky svého jednání. Někteří lidí nikdy neuzdravili své problémy, protože i jejich terapeut je jich chtěl zbavit. Ale co je naše, toho se nemůžeme zbavit. A většina strachů i problémů jsou naše části. Čím víc se jich chci zbavit, tím víc budou přítomny.
       Když pochopím, že bolest je moje vnitřní dítě, které to bolí ještě víc, než mě, budu s ním soucítit. A budu ochoten ho obejmout a dát mu to, co mu chybí. A když bude dítě trucovat, nebudu se na něj zlobit. Vždyť je to dítě. Místo toho ho naučím, jak svou bolest uzdravit.

 

Co když nevím, co řešit?

       Jestli ve Vašem životě něco nefunguje, jak byste chtěl/a, znamená to, že je ve Vás aktivní nějaký životní vzorec, který Vám bere Váš život. Obvykle ho sami nevidíme. Dokonce když ho někdo začne kritizovat, postavíme se na jeho stranu, protože on je přece naší součástí.
       Proto mnozí lidé říkají, že chtějí změnu a když přijde na věc, udělají všechno pro to, aby změna nenastala.
       V takovém případě Vám nepomůže žádná kniha, ale jedině živý člověk. V ideálním případě člověk, který ctí oba protiklady. Který si váží Vašeho problému i opačného vzorce. A hlavně člověka, který si váží Vás.
       Když umím užívat oba opačné přístupy a oba mám v úctě, budu schopen pomoci tomu, kdo je jen na jednom břehu. Budu vědět, proč zůstává na svém břehu a budu schopen ho doprovodit na druhou stranu. A ukážu mu výhody i nevýhody obou míst. Když přestanu bojovat s problémem a přitom nebudu zbabělý, dokážu spojit problém s jeho uzdravením a uzdravený problém s člověkem. Takový člověk pak obvykle dostane to, co celý život hledal. Protože uzdravením strachu získáme často odvahu, uzdravením smutku je obvykle radost, uzdravením pocitu samoty získáme pocit napojení. I proto je důležité se problémů nikoliv zbavovat, ale uzdravit je.

 

Uzdravit problém

       Pokud své téma, vzorec nebo problém znáte, máte to ještě snazší. Náročnější půlku máte za sebou.
       Ať už jste kdekoliv na své cestě, vyplatí se Vám naučit se přátelský přístup k sobě. Pomůže Vám to méně trpět problémy a vzorci, které máte a hlavně je snadněji uzdravit.
       V nejbližší době nabízím klasický kurz Mít se rád, kde pracujeme pomocí konstelací a mnoha dalších metod. Na tomto kurzu také možná uvidíte ukázku práce se zrcadlem a Terapii pravdou. Jsou to techniky, které jsou podstatně účinnější, než jakékoliv jiné techniky, které znám. Bohužel je ale nelze použít vždy.
       Pokud jste hodně v hlavě, pokud klasické terapie nikdy nezabraly nebo pokud se chcete naučit uzdravovat sebe, druhé nebo své vztahy neverbálně (beze slov), přijďte na kurz Kouzlo dotyku. Budeme se na něm sami sebe dotýkat, budeme si dávat to, co nám chybí, naučíme se, jak si to dát sami sobě i jak to dát druhým a jak to přijmout.
       A protože vidím, kolik vztahů má problémy, protože se muži bojí své síly, budu na tomto kurzu také učit základy Léčivého objetí.

 

Beze slov je to nejdůležitější

       Běžné terapie jsou o slovech. Ale v běžném životě slova často selhávají. Terapeut Vám může pomoci slovy a obvykle ani dál nejde, protože se bojí, že to pochopíte jinak.
       Ale když jste s nejbližším, proč zůstávat na povrchu? A navíc, když jsou mezi Vámi nezahojené rány, všechna slova to budou jen zhoršovat. Takže jestli chcete uzdravit svůj vztah, naučte se komunikovat a vyjadřovat lásku beze slov. Když Vám bude dobře, normálně mluvte, ale jakmile to mezi Vámi začne vřít, je jen jedna spolehlivá cesta, jak se zase cítit dobře. Zůstat na úrovni primárních dotyků. Když ještě máte sílu toho druhého obejmout, nemluvte a jen objímejte nebo hlaďte. (Slova nám totiž pomáhají spíše se hádat, než se usmířit). Ten druhý se buď uklidní nebo zjistí, že jeho naštvanost patří někomu jinému. Když zůstanete ve svém těle, budete také schopni lépe unést nepohodu Vašeho partnera. Když muž tohle unese, obrovským způsobem vyroste v očích své ženy a hlavně jejich vztah se začne uzdravovat nebo rozkvétat.
       Když jsme v nepohodě, často jsme v tom okamžiku jako malé děti. Malé děti neznají přesný význam slov, ale velmi dobře znají podstatu toho pro ně nejpodstatnějšího – dotyku a přímého kontaktu.
 

Tady najdete termíny kurzů a přednášek.

(c) MUDr. Martin Daniel, 608038825, danielma@seznam.cz